Ana sayfa Vergi Özel okulların 2020–2021 dönemi için düzenlemiş olduğu eğitim faturalarındaki KDV farkı geri...

  Özel okulların 2020–2021 dönemi için düzenlemiş olduğu eğitim faturalarındaki KDV farkı geri iade alınabilir mi?

  173
  0

  Özel okul Haziran-Temmuz ve Ağustos döneminde 2020-2021 eğitim ve öğretim dönemi için sözleşme yapmıştır. Ancak faturalandırma işlemi, eğitimin Eylül Ayında başlamış olması sebebiyle Eylül ayında başlayacaktır. Bu durumda da Kurumun % 7 İade yapma durumu söz konusu olmakta mıdır?

  30 Ağustos 2020 tarihli Resmî Gazete’de yayımlanan 2913 sayılı Cumhurbaşkanı Kararı’yla; Özel Ana, İlk, Orta, Lise ve Vakıf (Özel) Üniversitelerde 01 Eylül 2020 ile 30 Haziran 2021 tarihleri arasında (bu tarihler dahil) verilen eğitim ve öğretim hizmetlerinde KDV oranı %1 olarak uygulanacaktır.

  Özel okullarda indirim sağlayan Cumhurbaşkanı kararının öğrenci yurtları ve servis ücretlerini kapsamamaktadır. Bu ödemeler için %8 KDV uygulamasının devam edilecektir.

  Yemek ücretleri için ise 31 Aralık 2020 tarihine kadar %1 KDV uygulanacaktır. Özel okullarda verilen eğitim ve öğretim faaliyeti Vergi uygulamalarında “Hizmet” olarak tanımlanmıştır. Katma Değer Vergisi Kanununa göre; Vergiyi doğuran olay hizmetin ifası (yapılması) ile doğmaktadır. (3065 SK Md.

  Özel Okullarda Kayıt yenileme ve yeni kayıt işlemleri genellikle yılın ilk aylarında başlar Öğrenci velisi ile yapılan sözleşmeyle yeni eğitim ve öğretim yılı “Hizmet” bedelleri KDV dahil olarak belirlenir. Alınacak bedeller için Senet, Çek, Banka talimatı veya Kredi kartından taksitlendirme yapılır. Bazı veliler tutarın tamamını bir seferde kredi kartı veya banka talimatı ile öderler. Bu velilere özel okul fatura düzenler. Faturada KDV de hesaplanır.

  Özel Okullar; 2020–2021 Eğitim ve Öğretim yılı için 30/08/2020 tarihinden önce (Bu tarih Cumhurbaşkanı Kararının yürürlüğe girdiği tarih dir) Yapmış oldukları sözleşmelerde KDV oranının % 8 olarak hesaplamışlardır.

  Tahsilat işlemlerini de bu orana göre yapmışlardır. 01/09/2020-30/06/2021 Tarihleri arasında Eğitim ve Öğretim hizmetinde KDV oranının Cumhurbaşkanı kararı ile % 1 olarak uygulanacağı karar altına alınmıştır. Özel okullar tarafından verilecek HİZMET henüz başlamamıştır.

  KDV kanununa göre; “Vergiyi doğuran olay” henüz gerçekleşmediği için önceden yapılan sözleşmeler yeniden “revize” edilmesi ve peşin alınan % 8 oranındaki KDV’si ile alınması gereken % 1 KDV si arasındaki fark (%7) Velilere iade edilmesi veya borca mahsup edilmesi gerekir.

  01/09/2020–30/06/2021 Tarihleri arasında henüz tahsil edilmemiş taksitler için düzenlenecek faturalarda KDV oranı % 1 olarak uygulanması gerekir.

  Öğrenci velileri farkın kendilerine iade edilmesini okullardan talep edebilirler.

  Talepleri reddedilenler “Tüketici hakem heyeti’ ne veya “Tüketici Mahkemesi” ne başvuru yapmaları gerekir.


  Kaynak: İSMMMO
  Yasal Uyarı: Bu içerikte yer alan bilgi, görsel, tablolar, açıklama, yorum, analiz ve bir bütün olarak içeriğin tamamı sadece genel bilgilendirme amacıyla verilmiştir. Kişi veya kuruma özel profesyonel bir bilgilendirme ve yönlendirmede bulunma amacı güdülmemiştir. Konu ile benzerlik gösterse de her işletmenin kendi özel şartları nedeniyle farklı durumları olabilir. Bu nedenle, bu yazıda belirtilen içerikte yola çıkarak işletmenizi etkileyecek herhangi bir karar alıp uygulamaya geçmeden önce, uzmanına danışmanız menfaatiniz gereğidir. Muhasebenews veya ilişkili olduğu kişi veya kurumlardan hiç biri, bu belgede yer alan bilgi, tablo, görsel, görüş ve diğer türdeki tüm içeriklerin özel veya resmi, gerçek veya tüzel kişi, kurum ve organizasyonlar tarafından kullanılması sonucunda ortaya çıkabilecek zarar veya ziyandan sorumlu değildir.


  BİR CEVAP BIRAK

  Please enter your comment!
  Please enter your name here