Ana sayfa Vergi Özel Matrah Şekilleri Nelerdir?

  Özel Matrah Şekilleri Nelerdir?

  2639
  0

  1- ÖZEL MATRAH ŞEKİLLERİ NELERDİR?
  Özel matrah şekilleri şunlardır:
  1.1- Aşağıda belirtilen oyunlara ve piyangolara katılma bedeli;
  1.1.1- Spor – Toto oyununda,
  1.1.2- Milli Piyango dâhil her türlü piyangolarda,

  1.2- At yarışları ve diğer müşterek bahis ve talih oyunlarında bu yarış ve oyunlara katılma karşılığında alınan bedel ile bunların icra edildiği mahallere giriş karşılığında alınan bedel,

  1.3 tertiplenmiş ve gösterilmiş ayrıca bunların icra edildiği mahallere giriş karşılığında alınan bedel ile bu mahallerde yapılan teslim ve hizmetlerin bedeli,
  1.3.1- Profesyonel sanatçıların yer aldığı
  1.3.1.1- Gösteriler,
  1.3.1.2- Konserler,

  1.3.2- Profesyonel sporcuların katıldığı,
  1.3.2.1- Sportif faaliyetler,
  1.3.2.2- Maçlar,
  1.3.2.3- Yarışlar,
  1.3.2.4- Yarışmalar,

  1.4- Gümrük depolarında ve müzayede mahallerinde yapılan satışlarda kesin satış bedeli ile 5300 sayılı Tarım Ürünleri Lisanslı Depoculuk Kanunu kapsamında düzenlenen ürün senetlerinin, senedin temsil ettiği ürünü depodan çekecek olanlara tesliminde, senedin en son işlem gördüğü borsada oluşan değeri.

  1.5- Altından mamul veya altın ihtiva eden ziynet eşyaları ile sikke altınların teslim ve ithalinde matrah, külçe altın bedeli düşüldükten sonra kalan miktardır.

  1.6- Maliye ve Gümrük Bakanlığı işin mahiyetini göz önünde tutarak özel matrah şekilleri tespit etmeye yetkilidir.

  Kaynak: Katma Değer Vergisi Kanunu

  Tarih: 4 Mart 2017

  Yasal Uyarı: Bu yazıdaki bilgiler sadece genel bilgilendirme amacıyla verilmiştir. Kişi veya kuruma özel profesyonel bir bilgilendirme amacı güdülmemiştir. Konu ile benzerlik gösterse de her işletmenin kendi özel şartları nedeniyle farklı durumları olabilir. Bu nedenle, bu yazıda belirtilen bilgilerden yola çıkarak işletmenizi etkileyecek herhangi bir karar alıp uygulamaya geçmeden önce, uzmanına danışmanız menfaatiniz gereğidir. Muhasebenews veya ilişkili olduğu kişi veya kurumlardan hiç biri, bu belgede yer alan bilgilerin özel veya resmi, gerçek veya tüzel kişi, kurum ve organizasyonlar tarafından kullanılması sonucunda ortaya çıkabilecek zarar veya ziyandan sorumlu değildir.

  BİR CEVAP BIRAK

  Please enter your comment!
  Please enter your name here