Ana sayfa SGK Özel konut inşaatlarında asgari işçilik farkı peşin olarak ödenir mi?

  Özel konut inşaatlarında asgari işçilik farkı peşin olarak ödenir mi?

  64
  0

  Özel Konut inşaatlarında ilişik yazısı aşamasında (iskân)prim matrah eksik çıkması halinde kalan ödenecek peşin prim oranı nedir?

  Özel işlerde işin bitiminden sonra Sosyal Güvenlik Kurumu’nun ilgili müdürlüğü tarafından, o işle ilgili olarak işin yürütümü için Kuruma yeterli işçilik bildirilip bildirilmediği kontrol edilir. 

  Eğer yeterli işçilik bildirildiği sonucu ortaya çıkarsa işverene o işle ilgili ilişiksizlik belgesi verilir. 

  Eğer eksik işçilik bildirildiği ortaya çıkarsa eksik işçiliğe ait ödenmesi gereken prim tutarı gecikme zammı ve cezasıyla birlikte işverene bir ay içerisinde ödenmek üzere tebliğ edilir. 

  İşverenin borcu bir ay içerisinde ödemesi veya ödeyeceğini yazılı olarak taahhüt etmesi halinde borç kesinleşir. 

  Eğer ön değerlendirme sonucunda fark işçilik çıkar da işveren ödemeyi kabul etmezse veya işveren inceleme konusu işe ait malzemeli işçilik ya da salt işçilik gider faturalarının olduğunu belirtirse, bu defa söz konusu işle ilgili olarak gerekli inceleme müfettiş tarafından yapılır. 

  Müfettiş tarafından yapılan incelemede genelge veya tebliğ eki listede belirtilen asgari işçilik oranlarının % 25 eksiği değil tamamı esas alınır. 

  Bu şekilde yapılacak inceleme sonucunda fark/eksik işçilik çıkarsa, hesaplanacak gecikme cezası ve gecikme zammı ile Ünitece işverene tebliğ edilerek tahsili yoluna gidilir.


  Kaynak: ismmmo,GİB
  Yasal Uyarı: Bu içerikte yer alan bilgi, görsel, tablolar, açıklama, yorum, analiz ve bir bütün olarak içeriğin tamamı sadece genel bilgilendirme amacıyla verilmiştir. Kişi veya kuruma özel profesyonel bir bilgilendirme ve yönlendirmede bulunma amacı güdülmemiştir. Konu ile benzerlik gösterse de her işletmenin kendi özel şartları nedeniyle farklı durumları olabilir. Bu nedenle, bu yazıda belirtilen içerikte yola çıkarak işletmenizi etkileyecek herhangi bir karar alıp uygulamaya geçmeden önce, uzmanına danışmanız menfaatiniz gereğidir. Muhasebenews veya ilişkili olduğu kişi veya kurumlardan hiç biri, bu belgede yer alan bilgi, tablo, görsel, görüş ve diğer türdeki tüm içeriklerin özel veya resmi, gerçek veya tüzel kişi, kurum ve organizasyonlar tarafından kullanılması sonucunda ortaya çıkabilecek zarar veya ziyandan sorumlu değildir.


  BİR CEVAP BIRAK

  Please enter your comment!
  Please enter your name here