Ana sayfa SGK Özel inşaatlarda çalışanların ücretlerinden vergi kesintisi yapılır mı?

Özel inşaatlarda çalışanların ücretlerinden vergi kesintisi yapılır mı?

Özel inşaatlarda çalışanların ücretlerinden vergi kesintisi yapılır mı?

222
0

Personellerimize hediye çeki dağıttık. Bordro da mı göstermemiz gerekiyor?

Yapılan ödeme ayni ücret ödemesidir. Bordroya eklenmesi gerekir.

Tanıdığımız kendi arsasına inşaat yapmaktadır. Müteahhit yapı ruhsatı üzerinde arsa sahibinden başkası görülmektedir. Noterde müteahhitle yapılan sözleşme ile SGK bildirgesini toprak sahibinin adına 01/07/2020 tarihi itibari ile yapmış bulunmaktayız. Vergi dairesi açısından yapmamız gereken bir işlem var mı?

Özel inşaat da çalışanların ücretlerinden vergi kesilmez.

Muhtasar beyanname verilmez. GVK Md.64’e göre çalışanlar İkametlerinin bulunduğu vergi dairesine müracaat ederek vergi öderler konu ile ilgili olarak GVK 64 ve 118. maddeleri inceleyiniz.

Kanun maddelerinde gerekli açıklamalar vardır. Çalışanlar için düzenlenecek ücret bordrosunda sadece SGK kesintisi yapılır. GV ve DV kesintisi yapılmaz


Kaynak: İSMMMO
Yasal Uyarı: Bu içerikte yer alan bilgi, görsel, tablolar, açıklama, yorum, analiz ve bir bütün olarak içeriğin tamamı sadece genel bilgilendirme amacıyla verilmiştir. Kişi veya kuruma özel profesyonel bir bilgilendirme ve yönlendirmede bulunma amacı güdülmemiştir. Konu ile benzerlik gösterse de her işletmenin kendi özel şartları nedeniyle farklı durumları olabilir. Bu nedenle, bu yazıda belirtilen içerikte yola çıkarak işletmenizi etkileyecek herhangi bir karar alıp uygulamaya geçmeden önce, uzmanına danışmanız menfaatiniz gereğidir. Muhasebenews veya ilişkili olduğu kişi veya kurumlardan hiç biri, bu belgede yer alan bilgi, tablo, görsel, görüş ve diğer türdeki tüm içeriklerin özel veya resmi, gerçek veya tüzel kişi, kurum ve organizasyonlar tarafından kullanılması sonucunda ortaya çıkabilecek zarar veya ziyandan sorumlu değildir.


BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here