Ana sayfa Muhasebe Özel entegratör firmasının yoğunluğu nedeniyle e-fatura sistemine dahil olmada geç kaldık. Cezai...

  Özel entegratör firmasının yoğunluğu nedeniyle e-fatura sistemine dahil olmada geç kaldık. Cezai bir yaptırımla karşı karşıya kalır mıyız?

  Özel entegratör firmasının yoğunluğu nedeniyle e-fatura sistemine dahil olmada geç kaldıysak cezai bir yaptırım olur mu?

  183
  0

  E faturaya 1.7.2020 tarihinde geçmemiz gerekiyordu. 22.06.2020’de mali mühürlümüzle internetten başvurumuzu yaptık. Özel entegratör yoğunluğunu bahane ederek süreci tamamlamadı. Ancak 10.07.2020 de kayıtlı kullanıcılar listesinde kayıtlı olarak göründük. Bu tarihe kadar GİB e-Arşiv olarak faturalarımızı kestik. 7 Temmuz’a kadar e fatura kesmeme hakkı vardı. Bizim için de geçerli olacak mu durum çünkü 1 Temmuz da kaydolamadık. Kestiğimiz GİB e arşiv faturalar geçerli midir?

  7 gün kuralı sisteme dahil olduğunuz tarih itibariyle başlar.

  Hangi tarih itibariyle sisteme dahil olduysanız mevzuata göre; “Bu Tebliğe konu e-Belge uygulamalarına dâhil olan mükellefler, uygulamaya dâhil oldukları tarihin içinde bulunduğu ayın (e-Fatura ve e-Arşiv Fatura uygulamaları için 7’nci günün) sonuna kadar, söz konusu belgeleri kâğıt ortamda da düzenleyebilirler. Ancak aynı işlem için e-Belge veya kâğıt ortamdaki belgelerinden sadece birinin düzenlenmesi gerekmektedir. e-Belge uygulamalarına dahil olunan tarihin ait olduğu ayın sonundan (e-Fatura ve e-Arşiv Fatura uygulamaları için 7’nci günden) itibaren, belgelerin e-Belge olarak düzenlenmesi zorunlu olup, kağıt ortamda belge düzenlenmesi halinde Kanunda yazılı cezalar tatbik edilir.” hangi tarih itibariyle sisteme dahil olduysanız yasal yükümlülükler o tarihte başlar.

  Geç sisteme girişinizde ilgili tebliğ uyarınca cezai durum uygulanabilir.


  Kaynak: İSMMMO
  Yasal Uyarı: Bu içerikte yer alan bilgi, görsel, tablolar, açıklama, yorum, analiz ve bir bütün olarak içeriğin tamamı sadece genel bilgilendirme amacıyla verilmiştir. Kişi veya kuruma özel profesyonel bir bilgilendirme ve yönlendirmede bulunma amacı güdülmemiştir. Konu ile benzerlik gösterse de her işletmenin kendi özel şartları nedeniyle farklı durumları olabilir. Bu nedenle, bu yazıda belirtilen içerikte yola çıkarak işletmenizi etkileyecek herhangi bir karar alıp uygulamaya geçmeden önce, uzmanına danışmanız menfaatiniz gereğidir. Muhasebenews veya ilişkili olduğu kişi veya kurumlardan hiç biri, bu belgede yer alan bilgi, tablo, görsel, görüş ve diğer türdeki tüm içeriklerin özel veya resmi, gerçek veya tüzel kişi, kurum ve organizasyonlar tarafından kullanılması sonucunda ortaya çıkabilecek zarar veya ziyandan sorumlu değildir.


  BİR CEVAP BIRAK

  Please enter your comment!
  Please enter your name here