Ana sayfa Vergi ÖTV’li madeni yağları ihraç ettiğimizde ÖTV’yi iade alabilir miyiz?

ÖTV’li madeni yağları ihraç ettiğimizde ÖTV’yi iade alabilir miyiz?

25
0

Ötv mükellefi olan madeni yağ sektöründe iştigal eden imalatçı firmayız. Firmamız baz yağ alarak (ÖTV’ye tabii) madeni yağ üretmektedir. Ürettiği madeni yağı 3065’li olarak (İhraç Kayıtlı) satış veya madeni yağı direkt yurtdışına ihracat olarak satmaktadır. 3065’li satışta ve direk yapılan madeni yağ ihracatlarında ÖTV iadesi alabiliyor muyuz?

ÖTV’li satışlar için 3065’li satış kavramı kullanılmaz.

3065 Sayılı KDV kanununa göre satışlar ve teslimler ÖTV’li satışlar ile ilgisi olmaz.

ÖTV tabi malların ihracatında da kanun 5. maddesine göre istisna uygulanır ve ÖTV ödenerek satın alınan malların herhangi bir işlem görmeden, olduğu gibi (aynen) ihraç edilmesi halinde, bu mallar için yüklenilen ÖTV iade edilir.

 


Kaynak: İSMMMO
Yasal Uyarı: Bu içerikte yer alan bilgi, görsel, tablolar, açıklama, yorum, analiz ve bir bütün olarak içeriğin tamamı sadece genel bilgilendirme amacıyla verilmiştir. Kişi veya kuruma özel profesyonel bir bilgilendirme ve yönlendirmede bulunma amacı güdülmemiştir. Konu ile benzerlik gösterse de her işletmenin kendi özel şartları nedeniyle farklı durumları olabilir. Bu nedenle, bu yazıda belirtilen içerikte yola çıkarak işletmenizi etkileyecek herhangi bir karar alıp uygulamaya geçmeden önce, uzmanına danışmanız menfaatiniz gereğidir. Muhasebenews veya ilişkili olduğu kişi veya kurumlardan hiç biri, bu belgede yer alan bilgi, tablo, görsel, görüş ve diğer türdeki tüm içeriklerin özel veya resmi, gerçek veya tüzel kişi, kurum ve organizasyonlar tarafından kullanılması sonucunda ortaya çıkabilecek zarar veya ziyandan sorumlu değildir.


BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here