Ana sayfa Vergi ÖTV mükellefiyeti olan şirketler e-Fatura ve e-Defter uygulamasına geçmek zorunda mıdır?

ÖTV mükellefiyeti olan şirketler e-Fatura ve e-Defter uygulamasına geçmek zorunda mıdır?

257
0

Bir şirketimizin vergi dairesinde sadece ÖTV 1 mükellefiyeti açık. Bazen makinelerin yanında çok düşük bedelli yağ getiriyoruz. Bu sebeple ÖTV 1 mükellefiyeti açık her ay boş beyanname veriyoruz. EPDK’dan herhangi bir lisansımız yok bu durum da bizim 01.07.2020 tarihinde E-Fatura ve E-Defter uygulamasına geçmemiz gerekiyor mu?

VUK 509 ‘a göre, 6.6.2002 tarihli ve 4760 sayılı Özel Tüketim Vergisi Kanununa ekli I sayılı listedeki malların imali, ithali, teslimi vb. faaliyetleri nedeniyle Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK)’ndan lisans alan (bayilik lisansı dâhil) mükellefler kapsamındaysanız e-Fatura + e-Arşiv Fatura e-Defter uygulamasına da geçmeniz gerekir.

 


Kaynak: İSMMMO
Yasal Uyarı: Bu içerikte yer alan bilgi, görsel, tablolar, açıklama, yorum, analiz ve bir bütün olarak içeriğin tamamı sadece genel bilgilendirme amacıyla verilmiştir. Kişi veya kuruma özel profesyonel bir bilgilendirme ve yönlendirmede bulunma amacı güdülmemiştir. Konu ile benzerlik gösterse de her işletmenin kendi özel şartları nedeniyle farklı durumları olabilir. Bu nedenle, bu yazıda belirtilen içerikte yola çıkarak işletmenizi etkileyecek herhangi bir karar alıp uygulamaya geçmeden önce, uzmanına danışmanız menfaatiniz gereğidir. Muhasebenews veya ilişkili olduğu kişi veya kurumlardan hiç biri, bu belgede yer alan bilgi, tablo, görsel, görüş ve diğer türdeki tüm içeriklerin özel veya resmi, gerçek veya tüzel kişi, kurum ve organizasyonlar tarafından kullanılması sonucunda ortaya çıkabilecek zarar veya ziyandan sorumlu değildir.


BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here