Ana sayfa Duyurular Otomobil üretimi Ocak-Ağustos döneminde bir önceki yılın aynı dönemine göre %20,5 oranında...

Otomobil üretimi Ocak-Ağustos döneminde bir önceki yılın aynı dönemine göre %20,5 oranında daraldı

37
0

Ekonomide bu hafta ne oldu?

TOBB Haftalık Ekonomi Bülteni

Yurtiçinde sanayi üretim verisi ön plan çıkarken, yurtdışında ise ABD Merkez Bankası’nın politika faizinde değişikliğe gitmemesi konuşuldu.

Yurt İçi Gelişmeler

• Temmuz ayında sanayi üretimi, bir önceki aya göre %8,4, bir önceki yıla göre %4,4 arttı.
• Temmuz ayında perakende satış hacmi, bir önceki yılın aynı ayına göre %11,9 artış gösterdi. Aynı dönemde gıda dışı satışlarının %13,9, gıda, içecek ve tütün satışlarının %12,3, otomotiv yakıtı satışlarının %7,2 arttığı gözlendi.
• Ağustos ayında konut satışları, bir önceki yılın aynı ayına göre %54,2 arttı. Aynı dönemde ipotekli konut satışı %122,6 arttı. Toplam satışlarda ipotekli satışların oranı ise %44,6 olarak gerçekleşti.
• Temmuz ayında konut fiyat endeksi, bir önceki aya göre %1,4, bir önceki yılın aynı ayına göre %25,8 oranında yükseldi.
• Ağustos ayında otomobil üretimi, bir önceki yılın aynı ayına göre %44,3 oranında genişlerken, Ocak-Ağustos döneminde bir önceki yılın aynı dönemine göre ise %20,5 daraldı.
• Ağustos ayında bir önceki yılın aynı ayına göre kurulan şirket sayısı %80,1, kapanan şirket sayısı %21 oranında arttı.


Kaynak: TOBB Ekonomi Bülteni Sayı:38
Yasal Uyarı: Bu içerikte yer alan bilgi, görsel, tablolar, açıklama, yorum, analiz ve bir bütün olarak içeriğin tamamı sadece genel bilgilendirme amacıyla verilmiştir. Kişi veya kuruma özel profesyonel bir bilgilendirme ve yönlendirmede bulunma amacı güdülmemiştir. Konu ile benzerlik gösterse de her işletmenin kendi özel şartları nedeniyle farklı durumları olabilir. Bu nedenle, bu yazıda belirtilen içerikte yola çıkarak işletmenizi etkileyecek herhangi bir karar alıp uygulamaya geçmeden önce, uzmanına danışmanız menfaatiniz gereğidir. Muhasebenews veya ilişkili olduğu kişi veya kurumlardan hiç biri, bu belgede yer alan bilgi, tablo, görsel, görüş ve diğer türdeki tüm içeriklerin özel veya resmi, gerçek veya tüzel kişi, kurum ve organizasyonlar tarafından kullanılması sonucunda ortaya çıkabilecek zarar veya ziyandan sorumlu değildir.


BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here