Ana sayfa Muhasebe Oto galeriden aldığımız 2. el ticari arabamıza düzenlenecek faturada KDV oranı ne...

  Oto galeriden aldığımız 2. el ticari arabamıza düzenlenecek faturada KDV oranı ne olmalıdır?

  Nihai tüketicilerden alınan ikinci el araçlarda özel matrah uygulaması nasıldır?

  51
  0

  Oto galeriden 2. el ticari araç satın aldık. Karşı tarafın bize araç faturasını yüzde kaç olarak kdv hesaplaması gerekiyor?

  3065 sayılı Kanunun 7104 sayılı Kanunla değişik (23/f) maddesine göre, ikinci el motorlu kara taşıtı veya taşınmaz ticaretiyle iştigal eden mükelleflerce, KDV mükellefi olmayanlardan (mükellef olanlardan istisna kapsamında yapılan alımlar dâhil) alınarak vasfında esaslı değişiklik yapılmaksızın satılan ikinci el motorlu kara taşıtı veya taşınmazların (Gayrimenkul) tesliminde matrah, alış bedeli düşüldükten sonra kalan tutardır.

  KDV mükellefi olmayanlardan veya istisna kapsamında KDV ödenmeksizin alınan ikinci el motorlu kara taşıtları ile taşınmazların (Gayrimenkul) satışında düzenlenecek faturalarda alış bedeli ile satış bedeli arasındaki fark üzerinden KDV hesaplanır.

  KDV hesaplanarak alınan ikinci el motorlu kara taşıtları ile taşınmazların teslimlerinde ise özel matrah uygulanmayacağı tabiidir. Buna göre, ikinci el motorlu kara taşıtı veya taşınmaz teslimlerinde özel matrah uygulaması YALNIZCA İKİNCİ EL MOTORLU KARA TAŞITI VEYA TAŞINMAZ (GAYRİMENKUL) TİCARETİYLE İŞTİGAL EDEN MÜKELLEFLER TARAFINDAN UYGULANACAKTIR.

  Düzenlenecek faturada KDV uygulanmayan tutar KDV beyannamesinde Özel matrah bölümünde beyan edilecek KDV tabi olan kısım normal teslimler arasında yer alacaktır.

  ÖRNEK

  Vergi Mükellefi olmayan kişiden 200.000 TL arsa satın alınıyor daha sonra bu iş yerini 250.000 TL satılıyor.

  Alış bedeli                           : 200.000

  Satış bedeli                        : 250.000

  Fatura Düzenlenmesi

  Satış bedeli                        : 250.000

  KDV uygulanacak tutar :   50.000

  (250.000-200.000)

  Hesaplanan KDV %18     :     9.000

  (50.000 %18)

  Tahsil edilen tutar           : 259.000

  KDV beyannamesinde   : 200.000

  özel matrah bölümünde

  gösterilecek tutar

  KDV beyannamesinde   : 50.000

  normal teslimler bölümünde gösterilecek tutar


  Kaynak: İSMMMO
  Yasal Uyarı: Bu içerikte yer alan bilgi, görsel, tablolar, açıklama, yorum, analiz ve bir bütün olarak içeriğin tamamı sadece genel bilgilendirme amacıyla verilmiştir. Kişi veya kuruma özel profesyonel bir bilgilendirme ve yönlendirmede bulunma amacı güdülmemiştir. Konu ile benzerlik gösterse de her işletmenin kendi özel şartları nedeniyle farklı durumları olabilir. Bu nedenle, bu yazıda belirtilen içerikte yola çıkarak işletmenizi etkileyecek herhangi bir karar alıp uygulamaya geçmeden önce, uzmanına danışmanız menfaatiniz gereğidir. Muhasebenews veya ilişkili olduğu kişi veya kurumlardan hiç biri, bu belgede yer alan bilgi, tablo, görsel, görüş ve diğer türdeki tüm içeriklerin özel veya resmi, gerçek veya tüzel kişi, kurum ve organizasyonlar tarafından kullanılması sonucunda ortaya çıkabilecek zarar veya ziyandan sorumlu değildir.


  BİR CEVAP BIRAK

  Please enter your comment!
  Please enter your name here