Ana sayfa Muhasebe Ortaklara düzenlenen adat faizi faturasını hangi hesapta takip etmeliyiz?

Ortaklara düzenlenen adat faizi faturasını hangi hesapta takip etmeliyiz?

19
0

Ortaklar adat hesaplamasında kesilen fatura alacak kısmı maliye 642 hesapta görmek istiyor. Ancak e defterleri yolladığımızda 600 gruplar KDV ile kontrol ediliyor. Bu durumda KDV kümülatif toplamda fark olacak, sistemin kontrol ettiği hesaplar ile, bu gibi durumda ne yapmak lazım?

Kullandığınız özel muhasebe / fatura programın da böyle bir uyarı vermesinin hukuki bir önemi yoktur.

600 hesap ile 391 hesap tutacak diye bir kural olmaz.

Faiz geliri elbette 642 hesaba yazılacaktır. Farklılığın izahı istendiği zaman Muhasebe kaydı ile Vergi İdaresine izahat yapılır.


Kaynak: İSMMMO
Yasal Uyarı: Bu içerikte yer alan bilgi, görsel, tablolar, açıklama, yorum, analiz ve bir bütün olarak içeriğin tamamı sadece genel bilgilendirme amacıyla verilmiştir. Kişi veya kuruma özel profesyonel bir bilgilendirme ve yönlendirmede bulunma amacı güdülmemiştir. Konu ile benzerlik gösterse de her işletmenin kendi özel şartları nedeniyle farklı durumları olabilir. Bu nedenle, bu yazıda belirtilen içerikte yola çıkarak işletmenizi etkileyecek herhangi bir karar alıp uygulamaya geçmeden önce, uzmanına danışmanız menfaatiniz gereğidir. Muhasebenews veya ilişkili olduğu kişi veya kurumlardan hiç biri, bu belgede yer alan bilgi, tablo, görsel, görüş ve diğer türdeki tüm içeriklerin özel veya resmi, gerçek veya tüzel kişi, kurum ve organizasyonlar tarafından kullanılması sonucunda ortaya çıkabilecek zarar veya ziyandan sorumlu değildir.


BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here