Ana sayfa Vergi Organizasyon kapsamında faaliyet gösteren firmalar KDV indiriminden faydalanabilir mi?

  Organizasyon kapsamında faaliyet gösteren firmalar KDV indiriminden faydalanabilir mi?

  70
  0

  İşyerimizin yaptığı işler arasında yazılım geliştirme ve desteği işi de var. Bir müşterimize verdiğimiz mobil uygulama için geliştirme yaptık. Mobil yazılım geliştirme olarak faturasını keseceğiz. İşveren kdv oranının %8 olduğunu iletmektedir. Uygulayacağımız KDV oranı nedir?

  Yazılım geliştirme ve destek hizmeti için uygulanacak KDV oranı % 18 dir.

  31/07/2020 Gün ve 31202 Sayılı Resmî Gazetede yayımlanan 2812 sayılı CUMHURBAŞKANI KARARI ile bazı hizmetlerde Katma Değer Vergisi oranları değişmiştir. Bu bağlamda organizasyon hizmeti için firma %18 kdv li olarak fatura kesmekteydi. Bu kanun Organizasyon hizmeti veren düğün salonu ve nikah salonu gibi yerlerde yapmayan firmaları da kapsamaktamıdır ve kapsıyor ise faturalar 31.07.2020 tarihi itibari ile %8 kesilmeli midir?

  Yayımlanan kararda “Düğün, nikah, balo ve kokteyl salonlarında verilen organizasyon hizmetleri,” tanımı yapılmıştır. Düğün, nikah, balo ve kokteyl salonları DIŞINDAKİ YERLERDE organizasyon işleri için % 18 KDV hesaplanır.


  Kaynak: İSMMMO
  Yasal Uyarı: Bu içerikte yer alan bilgi, görsel, tablolar, açıklama, yorum, analiz ve bir bütün olarak içeriğin tamamı sadece genel bilgilendirme amacıyla verilmiştir. Kişi veya kuruma özel profesyonel bir bilgilendirme ve yönlendirmede bulunma amacı güdülmemiştir. Konu ile benzerlik gösterse de her işletmenin kendi özel şartları nedeniyle farklı durumları olabilir. Bu nedenle, bu yazıda belirtilen içerikte yola çıkarak işletmenizi etkileyecek herhangi bir karar alıp uygulamaya geçmeden önce, uzmanına danışmanız menfaatiniz gereğidir. Muhasebenews veya ilişkili olduğu kişi veya kurumlardan hiç biri, bu belgede yer alan bilgi, tablo, görsel, görüş ve diğer türdeki tüm içeriklerin özel veya resmi, gerçek veya tüzel kişi, kurum ve organizasyonlar tarafından kullanılması sonucunda ortaya çıkabilecek zarar veya ziyandan sorumlu değildir.


  BİR CEVAP BIRAK

  Please enter your comment!
  Please enter your name here