Ana sayfa Vergi Onaylanmış e-arşiv faturanın üzerinde manuel değişiklik yapabilir miyiz?

  Onaylanmış e-arşiv faturanın üzerinde manuel değişiklik yapabilir miyiz?

  E-Faturada düzeltme yapılabilir mi?

  67
  0

  Serbest meslek mensubunun geçmiş aylarda düzenlemiş olduğu e-serbest meslek makbuzu iptal edilebilir mi? İptal edilebilirse yerine doğru makbuzu geçmiş ay için düzenleyebilir mi? 

  Elektronik ortamda düzenlenen belgelerin iptal işlemi 7 gün içinde iptal portalı üzerinden yapılmalıdır. 

  GİB portalda e-Arşiv Fatura hizmeti 01/01/2020 tarihinde açılmıştır.

  Konuyla ilgili olarak öncelikle bilinmesi gereken: ”Gider pusulası ya da iade faturası ile işlem tahsis edilebiliyor ise e-Arşiv Fatura iptali söz konusu olamaz.

  e-Arşiv Fatura hizmetini özel entegratör üzerinden alıyorsanız iptal konusunda özel entegratörünüze danışabilirsiniz.

  GİB Portal üzerinden düzenlenerek imzalanan/onaylanan e-Arşiv Fatura, e-SMM ve e-MM sistem üzerinden iptali bulunmamaktadır. İptal ve düzeltme butonları imzalanmamış e-Arşiv Fatura, e-SMM ve e-MM için kullanılmaktadır. Tevsik edici belgelerle birlikte muhasebe, defter kayıtlarına alınmayabilir.

  Mükellefler, doğru bilgilerle yeniden düzenlenen e-Arşiv Fatura yahut e-SMM, e-MM’nin “NOT” alanına hatalı düzenlemiş oldukları fatura yahut makbuz bilgisine yer verebilirler.

   https://forum.efatura.gov.tr/view.php?id=66271

  E-arşiv faturasının üstünde düzeltme yapılarak tarafımızdan düzeltilmiştir diye ibare yazılır mı?

  Onaylanmış elektronik belge üzerinde düzeltme yapılamaz.

  E-Fatura ve E-Arşiv Fatura Nasıl İptal Edilir?


  Kaynak: İsmmmo, GİB
  Yasal Uyarı: Bu içerikte yer alan bilgi, görsel, tablolar, açıklama, yorum, analiz ve bir bütün olarak içeriğin tamamı sadece genel bilgilendirme amacıyla verilmiştir. Kişi veya kuruma özel profesyonel bir bilgilendirme ve yönlendirmede bulunma amacı güdülmemiştir. Konu ile benzerlik gösterse de her işletmenin kendi özel şartları nedeniyle farklı durumları olabilir. Bu nedenle, bu yazıda belirtilen içerikte yola çıkarak işletmenizi etkileyecek herhangi bir karar alıp uygulamaya geçmeden önce, uzmanına danışmanız menfaatiniz gereğidir. Muhasebenews veya ilişkili olduğu kişi veya kurumlardan hiç biri, bu belgede yer alan bilgi, tablo, görsel, görüş ve diğer türdeki tüm içeriklerin özel veya resmi, gerçek veya tüzel kişi, kurum ve organizasyonlar tarafından kullanılması sonucunda ortaya çıkabilecek zarar veya ziyandan sorumlu değildir.


  BİR CEVAP BIRAK

  Please enter your comment!
  Please enter your name here