Ana Sayfa SGK Ölüm Geliri Bağlanması İçin Nereye ve Nasıl Başvuru Yapılır?

  Ölüm Geliri Bağlanması İçin Nereye ve Nasıl Başvuru Yapılır?

  3055
  0

  1- ÖLÜM GELİRİ NEDİR?
  Ölüm geliri; sigortalının sürekli iş göremezlik geliri almakta iken ya da iş kazası veya meslek hastalığı sonucu hayatını kaybetmesi sonucu sigortalının hak sahiplerine bağlanan gelirdir.

  Ölen sigortalıların hak sahiplerine ölüm geliri bağlanması için sigortalılık süresi, yaş veya prim ödeme gün sayısı gibi koşullar bulunmamaktadır. Kişi sigortalı olarak ilk defa çalışmaya başladığı gün iş kazası veya meslek hastalığı sonucu hayatını kaybettiği takdirde bile, hak sahiplerine ölüm geliri bağlanmaktadır.

  2- ÖLÜM GELİRİ BAĞLANMASI İÇİN NEREYE VE NASIL BAŞVURULUR? MÜRACAAT İÇİN GEREKLİ BELGELER NELERDİR?
  Ölüm geliri bağlanabilmesi için hak sahiplerinin, örneği Sosyal Güvenlik Kurumunca hazırlanan tahsis talep dilekçesi ile Sosyal Güvenlik İl Müdürlüğüne ya da Sosyal Güvenlik Merkezine başvurması şarttır. Hizmet akdine tabi (4/a’lı) ve kendi nam ve hesabına (4/b’li) çalışmış sigortalıların hak sahipleri için Tahsis talep dilekçesine;

  2.1- 18 yaşını doldurmayanlar hariç, lise ve dengi öğrenim görmesi halinde 20 yaşını, yükseköğrenim görmesi halinde 25 yaşını doldurmayan erkek çocukların ilgili öğretim kurumundan alacakları öğrenci belgesi,
  2.2- 15 yaşından küçük çocuklar hariç olmak üzere bir adet fotoğraf
  2.3- Malul çocuklar için sağlık kurulu raporu
  2.4- Vasi İlamı (Hak sahiplerine vasi tayin edilmesi durumunda)
  eklenir.

  Tahsis Talep Dilekçesi İçin Tıklayınız.

  Kaynak: Sosyal Güvenlik Kurumu

  Yasal Uyarı: Bu yazıdaki bilgiler sadece genel bilgilendirme amacıyla verilmiştir. Kişi veya kuruma özel profesyonel bir bilgilendirme amacı güdülmemiştir. Konu ile benzerlik gösterse de her işletmenin kendi özel şartları nedeniyle farklı durumları olabilir. Bu nedenle, bu yazıda belirtilen bilgilerden yola çıkarak işletmenizi etkileyecek herhangi bir karar alıp uygulamaya geçmeden önce, uzmanına danışmanız menfaatiniz gereğidir. Muhasebenews veya ilişkili olduğu kişi veya kurumlardan hiç biri, bu belgede yer alan bilgilerin özel veya resmi,  gerçek veya tüzel kişi, kurum ve organizasyonlar tarafından kullanılması sonucunda ortaya çıkabilecek zarar veya ziyandan sorumlu değildir.

  Önceki İçerikPamuk, Tiftik, Yün ve Yapağı ile Ham Post ve Deri Teslimlerinde KDV Tevkifat uygulaması nasıldır?
  Sonraki İçerik1.5 Milyon Dolarınız Varsa Türk Vatandaşı Olabilirsiniz!

  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz