Ana sayfa Muhasebe Non aseptik ve aseptik sıvı gıda ambalaj torbalarına uygulanması gereken KDV oran...

  Non aseptik ve aseptik sıvı gıda ambalaj torbalarına uygulanması gereken KDV oran nedir?

  59
  0

  T.C.

  GELİR İDARESİ BAŞKANLIĞI

  İstanbul Vergi Dairesi Başkanlığı

  (Gelir Kanunları KDV-ÖTV Grup Müdürlüğü)

     

   

  Sayı : 39044742-130[Özelge]-E.581109 10.08.2020
  Konu : Non aseptik ve aseptik sıvı gıda ambalaj torbalarına uygulanması gereken KDV oranı  

   

  İlgi : 10/7/2018 tarihli özelge talep formunuz.

  İlgide kayıtlı özelge talep formunda, Türk Gümrük Tarife Cetveli (TGTC)’nin 3923.29.90.00.11, 3923.29.10.00.11, 3923.21.00.00.19 ve 3923.29.90.00.19 Gümrük Tarife İstatistik Pozisyon (GTİP) numaralarında sınıflandırıldığı belirtilen aseptik ve non-aseptik sıvı gıda ambalaj torbalarına uygulanması gereken katma değer vergisi (KDV) oranı sorulmaktadır.

  KDV oranları, 3065 sayılı Katma Değer Vergisi Kanununun 28 inci maddesinin verdiği yetkiye dayanılarak, 700 sayılı Kanun Hükmünde Kararname ile değişmeden önce Bakanlar Kurulu, değişiklik sonrasında ise Cumhurbaşkanı tarafından belirlenmektedir.

  Bu kapsamda, KDV oranları, 2007/13033 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı (BKK) eki (I) sayılı listede yer alan teslim ve hizmetler için % 1, (II) sayılı listede yer alan teslim ve hizmetler için % 8, sözü edilen listelerde yer almayan vergiye tabi işlemler için % 18 olarak belirlenmiştir.

  Söz konusu Karar eki (II) sayılı listenin B/22 nci sırasında; TGTC’ nin 39 uncu faslında yer alan “plastikler ve mamulleri (yalnız idrar torbaları, kolostomi torbaları, aseptik dolum torbaları, her nevi eldivenler, her nevi kan alma tüpleri ve prezervatifler)” % 8 oranında KDV uygulanacak eşyalar arasında sayılmıştır. 

  Buna göre, yukarıdaki GTİP numaralarında sınıflandırıldığı belirtilen sıvı gıda ambalaj torbalarından “aseptik dolum torbası” niteliğinde olanlara % 8 oranında, bu nitelikte olmayanlara ise genel oranda (% 18) KDV uygulanması gerekmektedir.


  Kaynak: GİB
  Yasal Uyarı: Bu içerikte yer alan bilgi, görsel, tablolar, açıklama, yorum, analiz ve bir bütün olarak içeriğin tamamı sadece genel bilgilendirme amacıyla verilmiştir. Kişi veya kuruma özel profesyonel bir bilgilendirme ve yönlendirmede bulunma amacı güdülmemiştir. Konu ile benzerlik gösterse de her işletmenin kendi özel şartları nedeniyle farklı durumları olabilir. Bu nedenle, bu yazıda belirtilen içerikte yola çıkarak işletmenizi etkileyecek herhangi bir karar alıp uygulamaya geçmeden önce, uzmanına danışmanız menfaatiniz gereğidir. Muhasebenews veya ilişkili olduğu kişi veya kurumlardan hiç biri, bu belgede yer alan bilgi, tablo, görsel, görüş ve diğer türdeki tüm içeriklerin özel veya resmi, gerçek veya tüzel kişi, kurum ve organizasyonlar tarafından kullanılması sonucunda ortaya çıkabilecek zarar veya ziyandan sorumlu değildir.


  BİR CEVAP BIRAK

  Please enter your comment!
  Please enter your name here