Nominal bedel üzerinden sattığım şirket hisselerim için değer artış kazancı ödeyecek miyim?

Nominal bedel üzerinden sattığım şirket hisselerim için değer artış kazancı ödeyecek miyim?

114
0
PAYLAŞ

Hisse devri yapacağım. Bu devir daha yüksek bir bedelle değil nominal değerden olacak. Bu hisse değeri için endeksleme yapmam gerekir mi? Endeksleme yaparsam değer artış kazancı çıkıyor fakat nominal değerden devir olacağından böyle bir kazanç yoktur.

 

Uygulamaya esas olan; Hisse fiilen kaç TL den devir yapılmış ise bu bedelden işlem yapılmasıdır. Değer artış kazanç çıkıyor diye vergi kayıp kaçağına sebebiyet verilmez.

 

 

 

 


Kaynak: İSMMMO
Yasal Uyarı: Bu içerikte yer alan bilgi, görsel, tablolar, açıklama, yorum, analiz ve bir bütün olarak içeriğin tamamı sadece genel bilgilendirme amacıyla verilmiştir. Kişi veya kuruma özel profesyonel bir bilgilendirme ve yönlendirmede bulunma amacı güdülmemiştir. Konu ile benzerlik gösterse de her işletmenin kendi özel şartları nedeniyle farklı durumları olabilir. Bu nedenle, bu yazıda belirtilen içerikte yola çıkarak işletmenizi etkileyecek herhangi bir karar alıp uygulamaya geçmeden önce, uzmanına danışmanız menfaatiniz gereğidir. Muhasebenews veya ilişkili olduğu kişi veya kurumlardan hiç biri, bu belgede yer alan bilgi, tablo, görsel, görüş ve diğer türdeki tüm içeriklerin özel veya resmi, gerçek veya tüzel kişi, kurum ve organizasyonlar tarafından kullanılması sonucunda ortaya çıkabilecek zarar veya ziyandan sorumlu değildir.


BENZER İÇERİKLER

Anonim Şirket hisse devri tescile tabi midir?

 

Ödenmiş Sermaye – Hisse Devri – Sermayenin Tamamı Ödenmemiş

 

Ödenmiş Sermaye – Hisse Devri – Sermayenin Tamamı Ödenmiş

 

https://www.muhasebenews.com/iki-yillik-ortaklik-tum-hisselerin-devri-ile-sona-erebilir-mi/https://www.muhasebenews.com/iki-yillik-ortaklik-tum-hisselerin-devri-ile-sona-erebilir-mi/

 

2008 yılında hissesini devir eden ortak müdürlüğünü iptal ettirmeyi unutmuştur. Sorumluluğumuz var mıdır?

 

 

BİR CEVAP BIRAK