Ana sayfa Yaşamın İçinden Nobel Fizyoloji veya Tıp Ödülü Nedir?

Nobel Fizyoloji veya Tıp Ödülü Nedir?

576
0

Nobel Fizyoloji veya Tıp Ödülü

(İsveççe: Nobelpriset i fysiologi eller medicin), İsveç Karolinska Enstitüsü tarafından her yıl fizyoloji ya da tıp alanında çeşitli konularda alanlarındaki olağanüstü katkıları için bilim insanları ve doktorlara verilen ödül. Alfred Nobel’in 1895 tarihli vasiyeti üzerine; 1901 yılından itibaren bilim insanlarına alanlarında seçkin katkıları için verilmeye başlanan, kimya, fizik, edebiyat ve barış alanları ile birlikte beş Nobel Ödülü’nden birisidir. Nobel’in vasiyeti gereği ödül Nobel Vakfı tarafından yönetilir ve İsveç Karolinska Enstitüsü tarafından seçilen bir yönetici sekreter ve beş üyeden oluşan bir komite tarafından verilir. Çoğu zaman Nobel Tıp Ödülü olarak anılmasına rağmen Nobel vasiyetinde özellikle “fizyoloji veya tıp” olarak belirtmiştir. Bu sayede ödül daha geniş bir alanda verilebilmektedir. İlk Nobel Fizyoloji veya Tıp Ödülü 1901 yılında Alman bilim insanı Emil Adolf von Behring’e verildi. Her ödül sahibine, bir madalya, bir diploma ve miktarı yıllara göre değişen para ödülleri verilir. 1901 yılında Emil Adolf von Behring 150.782 İsveç kronu, ki bu 2008 yılı Aralık ayında 7.731.004 İsveç kronuna eşittir, para ödülü aldı. 2008 yılında ise Harald zur Hausen, Françoise Barré-Sinoussi ve Luc Montagnier 10.000.000 kron para ödülünü (1 milyon € ya da 1,4 milyon US$’dan biraz fazla) paylaştılar. Ödül, Stockholm’de Nobel’in ölüm yıldönümü olan 10 Aralık’ta bir ödül töreniyle verilmektedir.

Ödül sahipleri fizyoloji veya tıpla ilgili birçok farklı daldaki çalışmalarıyla bu ödülü kazanmışlardır. 2000 yılına kadar ödüllerde öne çıkan dallar ise 13 ödül ile nörobiyoloji, yine 13 ödül ile ara metabolizma, 8 ödül ile G proteinleri ve ikincil mesajcılar aracılığı ile sinyal iletimi konuları olmuştur. 1939 yılında Alman bilim insanı Gerhard Domagk, ülkesinin hükümetinin izin vermemesi nedeniyle ödülünü alamamıştır. Domagk daha sonra madalya ve diplomasını almış ancak para ödülünü almamıştır. 2012 itibarıyla 10 kadın bilim insanı bu ödülü kazanmıştır: Gerty Cori (1947), Rosalyn Yalow (1977), Barbara McClintock (1983), Rita Levi-Montalcini (1986), Gertrude B. Elion (1988), Christiane Nüsslein-Volhard (1995), Linda B. Buck (2004), Françoise Barré-Sinoussi (2008), Elizabeth H. Blackburn (2009) ve Carol W. Greider (2009). 2012 itibarıyla toplam 201 kişi Nobel Fizyoloji veya Tıp Ödülü kazanmıştır. Bununla birlikte I. ve II. Dünya Savaşları gibi nedenlerle 9 yıl (1915–1918, 1921, 1925, 1940–1942) ödül verilmemiştir.

Kazananlar listesi
Yıl Kazananlar Ülke Gerekçe
1901 EmilVonBehring.jpg Emil Adolf von Behring Almanya Almanya İmparatorluğu “Serum tedavisi üzerindeki çalışmalarıyla ve özellikle difteriye karşı uygulamasıyla, hastalık ve ölümlere karşı hekimlerin ellerine güçlü ve etkili bir silah vererek, tıp biliminin etki alanında yeni bir yol açtığı için”
1902 Ronald Ross2.jpg Ronald Ross Birleşik Krallık Birleşik Krallık “Sıtma üzerine çalışmaları için, ki bu çalışmalarıyla organizmanın vücuda nasıl girdiğini göstermiş ve böylece bu hastalık ve onunla mücadele yöntemleri hakkındaki başarılı araştırmaların temellerini atmıştır”
1903 Niels ryberg.jpg Niels Ryberg Finsen Danimarka Danimarka “Yoğunlaştırılmış ışık radyasyonu ile hastalıkların, özellikle lupus vulgarisin, tedavisi konusundaki katkılarıyla tıp biliminde yeni bir yol açtığı için”
1904 Ivan Pavlov nobel.jpg Ivan Petrovich Pavlov Rus İmparatorluğu Rusya “Sindirim sistemi fizyolojisi üzerine çalışmalarından dolayı, ki sayesinde bu konunun yaşamsal yönleri hakkındaki bilgi değişmiş ve gelişmiştir”
1905 RobertKoch cropped.jpg Robert Koch Almanya Almanya İmparatorluğu “Tüberkülozla ilgili yaptığı araştırma ve keşifler için”
1906 Camillo Golgi nobel.jpg Camillo Golgi İtalya Krallığı İtalya “Sinir sisteminin yapısı konusundaki çalışmaları için”
Cajal-Restored.jpg Santiago Ramón y Cajal İspanya İspanya
1907 AlphonseLaveran.jpg Charles Louis Alphonse Laveran Fransa Fransa “Protozoanın hastalıklara neden olma konusunda oynadığı rol üzerine yaptığı çalışmalarından dolayı”
1908 Ilya Mechnikov nobel.jpg Ilya Ilyich Mechnikov Rus İmparatorluğu Rusya “İmmün sistem ile ilgili çalışmaları için”
Paul Ehrlich 3.jpg Paul Ehrlich Almanya Almanya İmparatorluğu
1909 Emil Theodor Kocher.jpg Emil Theodor Kocher İsviçre İsviçre “Tiroid bezinin fizyolojisi, patolojisi ve cerrahisi ile ilgili yaptığı çalışmalar için”
1910 Kossel, Albrecht (1853-1927).jpg Albrecht Kossel Almanya Almanya İmparatorluğu “Nükleik maddeler de dahil olmak üzere proteinler üzerinde yaptığı çalışmalar sayesinde hücre kimyası hakkındaki bilgilerimize sağladığı katkıları nedeniyle”
1911 Allvar Gullstrand.jpg Allvar Gullstrand İsveç İsveç “Göz diyoptrisi ile ilgili yaptığı çalışmaları için”
1912 Alexis Carrel 02.jpg Alexis Carrel Fransa Fransa “Damar sütürü, kan damarı ve organ transplantasyonu ile ilgili yaptığı çalışmalardan dolayı”
1913 Charles Robert Richet 5.jpg Charles Robert Richet Fransa Fransa “Anafilaksi ile ilgili çalışmalarından dolayı”
1914 Robert Barany.jpg Robert Bárány Avusturya Avusturya “Vestibüler aparatın patolojisi ve fizyolojisiyle ilgili yaptığı çalışmalardan dolayı”
1915 Ödül verilmedi
1916 Ödül verilmedi
1917 Ödül verilmedi
1918 Ödül verilmedi
1919 Jules Bordet pi.png Jules Bordet Belçika Belçika “İmmüniteyle ilgili keşiflerinden dolayı”
1920 August Krogh Bain 32006.jpg Schack August Steenberg Krogh Danimarka Danimarka “Kapiller damarlardaki motor düzenleme mekanizması ile ilgili keşiflerinden dolayı”
1921 Ödül verilmedi
1922 Archibald Vivian Hill.jpg Archibald Vivian Hill Birleşik Krallık Birleşik Krallık “Kaslardaki ısı üretimi ile ilgili keşfinden dolayı”
Otto Fritz Meyerhof.jpg Otto Fritz Meyerhof Almanya Almanya “Kaslardaki oksijen tüketimi ve laktik asit metabolizması arasındaki sabit ilişkiyi keşfinden dolayı”
1923 Fredrick banting.jpg Frederick Grant Banting Kanada Kanada “İnsülinin keşfinden dolayı”
J.J.R. Macleod ca. 1928.png John James Rickard Macleod Kanada Kanada
1924 Willem Einthoven.jpg Willem Einthoven Hollanda Hollanda “Elektrokardiyogram mekanizmasının keşfinden dolayı”
1925 Ödül verilmedi
1926 J Fibiger.jpg Johannes Andreas Grib Fibiger Danimarka Danimarka Spiroptera carcinoma‘nın keşfinden dolayı”
1927 Julius Wagner-Jauregg.jpg Julius Wagner-Jauregg Avusturya Avusturya “Sıtma aşısının paralitik demans vakalarının tedavisinde de kullanılabileceğini keşfetmesi nedeniyle”
1928 Jules Nicole.jpg Charles Jules Henri Nicolle Fransa Fransa “Tifüs ile ilgili çalışmalarından dolayı”
1929 Christiaan Eijkman.jpg Christiaan Eijkman Hollanda Hollanda “Antinöritik vitamini keşfinden dolayı”
Frederick Gowland Hopkins nobel.jpg Sir Frederick Gowland Hopkins Birleşik Krallık Birleşik Krallık “Büyümeyi uyarıcı vitaminleri keşfi nedeniyle”
1930 Karl Landsteiner Avusturya Avusturya “İnsan kan gruplarını keşfinden dolayı”
1931 Otto Heinrich Warburg (cropped).jpg Otto Heinrich Warburg Almanya Almanya “Solunumsal enzimlerin etki mekanizmaları ve doğası ile ilgili keşifleri nedeniyle”
1932 Charles Scott Sherrington1.jpg Sir Charles Scott Sherrington Birleşik Krallık Birleşik Krallık “Nöronların işlevlerine ilişkin keşifleri nedeniyle”
Edgar Douglas Adrian nobel.jpg Edgar Douglas Adrian Birleşik Krallık Birleşik Krallık
1933 Thomas Hunt Morgan.jpg Thomas Hunt Morgan Amerika Birleşik Devletleri Amerika Birleşik Devletleri “Kalıtımda kromozomun rolü ile ilgili keşifleri nedeniyle”
1934 George Whipple nobel.jpg George Hoyt Whipple Amerika Birleşik Devletleri Amerika Birleşik Devletleri “Anemi vakalarında karaciğer tedavisi ile ilgili keşifleri nedeniyle”
George Minot nobel.jpg George Richards Minot Amerika Birleşik Devletleri Amerika Birleşik Devletleri
William P Murphy.jpg William Parry Murphy Amerika Birleşik Devletleri Amerika Birleşik Devletleri
1935 Hans Spemann nobel.jpg Hans Spemann Almanya Almanya “Embriyonik gelişimde organize edici etkiyi keşfetmesi nedeniyle”
1936 Henry Dale nobel.jpg Sir Henry Hallett Dale Birleşik Krallık Birleşik Krallık “Sinir uyarılarının kimyasal iletimi ilgili keşifleri nedeniyle”
Otto Loewi nobel.jpg Otto Loewi Avusturya Avusturya
1937 GyorgyiNIH.jpg Albert von Szent-Györgyi Nagyrapolt Macaristan Macaristan “Fumarik asidin katalizi ve C vitamini için özel atıfı ile birlikte biyolojik yanma süreçleri ile ilgili keşifleri için”
1938 Corneille Heymans nobel.jpg Corneille Jean François Heymans Belçika Belçika “Solunumun düzenlenmesinde sinüs ve aort mekanizmalarının rolü ile ilgili keşifleri nedeniyle”
1939 Gerhard Domagk nobel.jpg Gerhard Domagk Almanya Almanya “Prontosil’in antibakteriyel etkilerini keşfinden dolayı”
1940 Ödül verilmedi
1941 Ödül verilmedi
1942 Ödül verilmedi
1943 Henrik Dam nobel.jpg Henrik Carl Peter Dam Danimarka Danimarka “K vitaminini keşfinden dolayı”
Edward Adelbert Doisy Amerika Birleşik Devletleri Amerika Birleşik Devletleri “K vitamininin kimyasal yapısını keşfinden dolayı”
1944 Joseph Erlanger nobel.jpg Joseph Erlanger Amerika Birleşik Devletleri Amerika Birleşik Devletleri “Tekli sinir liflerinin son derece farklılaşmış fonksiyonları ile ilgili keşifleri nedeniyle”
Herbert Spencer Gasser nobel.jpg Herbert Spencer Gasser Amerika Birleşik Devletleri Amerika Birleşik Devletleri
1945 Alexander-fleming.jpg Sir Alexander Fleming Birleşik Krallık Birleşik Krallık “Penisilini ve onun çeşitli bulaşıcı hastalıklardaki küratif etkilerini keşiflerinden dolayı”
Ernst Boris Chain 1945.jpg Ernst Boris Chain Birleşik Krallık Birleşik Krallık
Howard Walter Florey 1945.jpg Sir Howard Walter Florey Avustralya Avustralya
1946 Hermann Joseph Muller Amerika Birleşik Devletleri Amerika Birleşik Devletleri “X ışını radyasyonuna maruz kalmaya bağlı olarak gerçekleşen mutasyonları keşfetmesi nedeniyle”
1947 Carl Ferdinand Cori.jpg Carl Ferdinand Cori Amerika Birleşik Devletleri Amerika Birleşik Devletleri “Glikojenin katalitik dönüşümü sürecini keşfetmesi nedeniyle”
Gerty Theresa Cori.jpg Gerty Theresa Cori, kızlık soyadıyla Radnitz Amerika Birleşik Devletleri Amerika Birleşik Devletleri
Bernado Houssay.JPG Bernardo Alberto Houssay Arjantin Arjantin “Ön hipofiz lobu hormonunun şeker metabolizmasında oynadığı rolü keşfetmesi nedeniyle”
1948 Paul Hermann Müller.jpg Paul Hermann Müller İsviçre İsviçre “Birçok arthropoda karşı bir temas zehiri olarak DDT’nin yüksek etkisini keşfetmesi nedeniyle”
1949 Walter Hess.jpg Walter Rudolf Hess İsviçre İsviçre “İç organların faaliyetlerinin koordinatörü olarak ara beyinin fonksiyonel düzenini keşfetmesi nedeniyle”
Moniz.jpg Antonio Caetano de Abreu Freire Egas Moniz Portekiz Portekiz “Belli bazı psikozlarda, lobotominin terapötik değerini keşfinden dolayı”
1950 Edward Calvin Kendall Amerika Birleşik Devletleri Amerika Birleşik Devletleri “Adrenal korteks hormonlarının yapıları ve biyolojik etkileri ile ilgili keşifleri nedeniyle”
Thadeus Reichstein ETH-Bib Portr 10137.jpg Tadeus Reichstein İsviçre İsviçre
Philip Showalter Hench Amerika Birleşik Devletleri Amerika Birleşik Devletleri
1951 Max Theiler nobel.jpg Max Theiler Güney Afrika Cumhuriyeti Güney Afrika Birliği “Sarı humma ve onunla nasıl mücadele edileceği ile ilgili keşiflerinden dolayı”
1952 Selman Waksman NYWTS.jpg Selman Abraham Waksman Amerika Birleşik Devletleri Amerika Birleşik Devletleri “Tüberküloza etkili ilk antibiyotik olan streptomisini keşfinden dolayı”
1953 Hans Adolf Krebs.jpg Hans Adolf Krebs Birleşik Krallık Birleşik Krallık “Sitrik asit siklusunu keşfinden dolayı”
Portrait of Fritz Albert Lipmann (1899-1986), Biochemist (2551001689).jpg Fritz Albert Lipmann Amerika Birleşik Devletleri Amerika Birleşik Devletleri “Ko-enzim A ve onun ara metabolizmadaki önemini keşfinden dolayı”
1954 John Franklin Enders Amerika Birleşik Devletleri Amerika Birleşik Devletleri “Poliomyelit virüslerinin çeşitli doku tiplerinin kültürlerinde üreyebilme yeteneğini keşiflerinden dolayı”
Thomas Huckle Weller Amerika Birleşik Devletleri Amerika Birleşik Devletleri
Frederick Chapman Robbins Amerika Birleşik Devletleri Amerika Birleşik Devletleri
1955 Hugo Theorell nobel.jpg Axel Hugo Theodor Theorell İsveç İsveç “Oksidasyon enzimlerinin etki mekanizması ve yapısı ile ilgili keşiflerinden dolayı”
1956 André Frédéric Cournand Amerika Birleşik Devletleri Amerika Birleşik Devletleri “Dolaşım sistemi’nin patolojik değişiklikler ve kalp kateterizasyonu ile ilgili keşifleri için”
Werner Forssmann nobel.jpg Werner Forssmann Batı Almanya Batı Almanya
Dickinson W. Richards Amerika Birleşik Devletleri Amerika Birleşik Devletleri
1957 Daniel Bovet nobel.jpg Daniel Bovet İtalya İtalya “Vücuttaki bazı maddelerin etkisini inhibe eden sentetik bileşikler, ve özellikle onların iskelet kasları ve damar sistemindeki etkileri ile ilgili keşiflerinden dolayı”
1958 George Wells Beadle Amerika Birleşik Devletleri Amerika Birleşik Devletleri “Belirli kimyasal olayların düzenlenmesinde genlerin rolünü keşiflerinden dolayı”
Edward Lawrie Tatum Amerika Birleşik Devletleri Amerika Birleşik Devletleri
Joshua Lederberg.jpg Joshua Lederberg Amerika Birleşik Devletleri Amerika Birleşik Devletleri “Bakterilerin genetik materyalinin organizasyonu ve genetik rekombinasyonuyla ilgili keşiflerinden dolayı”
1959 Severo Ochoa Amerika Birleşik Devletleri Amerika Birleşik Devletleri “Deoksiribonükleik asit ve ribonükleik asidin biyolojik sentez mekanizmasını keşiflerinden dolayı”
Arthur Kornberg.jpg Arthur Kornberg Amerika Birleşik Devletleri Amerika Birleşik Devletleri
1960 Burnet 2jpg.jpg Sir Frank Macfarlane Burnet Avustralya Avustralya “Kazanılmış immünolojik toleransı keşiflerinden dolayı”
Peter Brian Medawar.jpg Peter Brian Medawar Birleşik Krallık Birleşik Krallık
1961 Georg von Békésy Amerika Birleşik Devletleri Amerika Birleşik Devletleri “Koklea içindeki stimülasyonun fiziksel mekanizması konusundaki keşiflerinden dolayı”
1962 Francis Crick.png Francis Harry Compton Crick Birleşik Krallık Birleşik Krallık “Nükleik asitlerin moleküler yapısı ve bunun canlı organizmalarda bilgi transferindeki önemini keşiflerinden dolayı”
JamesWatson.png James Dewey Watson Amerika Birleşik Devletleri Amerika Birleşik Devletleri
Maurice H F Wilkins.jpg Maurice Hugh Frederick Wilkins Birleşik Krallık Birleşik Krallık
Yeni Zelanda Yeni Zelanda
1963 Eccles lab.jpg Sir John Carew Eccles Avustralya Avustralya “Sinir hücre zarının merkezi ve periferik kısımlarında eksitasyon ve inhibisyon olaylarında görev alan iyonik mekanizmalar ile ilgili keşiflerinden dolayı”
Alan Lloyd Hodgkin nobel.jpg Alan Lloyd Hodgkin Birleşik Krallık Birleşik Krallık
Andrew Fielding Huxley nobel.jpg Andrew Fielding Huxley Birleşik Krallık Birleşik Krallık
1964 Konrad Bloch.JPG Konrad Bloch Amerika Birleşik Devletleri Amerika Birleşik Devletleri “Yağ asidi metabolizması ve kolesterol regülasyonu ve mekanizması ile ilgili keşiflerinden dolayı”
Feodor Lynen Batı Almanya Batı Almanya
1965 François Jacob nobel.jpg François Jacob Fransa Fransa “Enzimlerin genetik kontrolü ve virüs sentezi ile ilgili keşiflerinden dolayı”
André Lwoff nobel.jpg André Lwoff Fransa Fransa
Jacques Monod nobel.jpg Jacques Monod Fransa Fransa
1966 Peyton Rous Amerika Birleşik Devletleri Amerika Birleşik Devletleri “Tümör indükleyici virüsleri keşfinden dolayı”
Charles Brenton Huggins Amerika Birleşik Devletleri Amerika Birleşik Devletleri “Prostat kanserinin hormonal tedavisi ile ilgili keşiflerinden dolayı”
1967 Ragnar Granit2.jpg Ragnar Granit İsveç İsveç “Gözün birincil fizyolojik ve kimyasal görsel süreçleri ile ilgili keşiflerinden dolayı”
Haldan Keffer Hartline Amerika Birleşik Devletleri Amerika Birleşik Devletleri
George Wald Amerika Birleşik Devletleri Amerika Birleşik Devletleri
1968 Robert W. Holley Amerika Birleşik Devletleri Amerika Birleşik Devletleri “Genetik kodu ve onun protein sentezindeki fonksiyonlarını yorumlamalarından dolayı”
Har Gobind Khorana Amerika Birleşik Devletleri Amerika Birleşik Devletleri
MNirenberg.jpg Marshall W. Nirenberg Amerika Birleşik Devletleri Amerika Birleşik Devletleri
1969 Max Delbruck.jpg Max Delbrück Amerika Birleşik Devletleri Amerika Birleşik Devletleri “Virüslerin replikasyon mekanizması ve genetik yapısı ile ilgili keşiflerinden dolayı”
Alfred Hershey.jpg Alfred D. Hershey Amerika Birleşik Devletleri Amerika Birleşik Devletleri
Salvador E. Luria ca.1969.jpg Salvador E. Luria Amerika Birleşik Devletleri Amerika Birleşik Devletleri
1970 Axelrod01.jpg Sir Bernard Katz Birleşik Krallık Birleşik Krallık “Sinir uçlarındaki hümoral transmitterler ve onların depolanma, salınım ve inaktivasyon mekanizmalarıyla ilgili keşiflerinden dolayı”
Ulf von Euler İsveç İsveç
Julius Axelrod Amerika Birleşik Devletleri Amerika Birleşik Devletleri
1971 Earl W. Sutherland, Jr. Amerika Birleşik Devletleri Amerika Birleşik Devletleri “Hormonların etki mekanizmaları ile ilgili keşiflerinden dolayı”
1972 Gerald M. Edelman Amerika Birleşik Devletleri Amerika Birleşik Devletleri “Antikorların kimyasal yapısı ile ilgili keşiflerinden dolayı”
Rodney R. Porter Birleşik Krallık Birleşik Krallık
1973 Karl von Frisch Batı Almanya Batı Almanya “Bireysel ve toplumsal davranış kalıplarının tanımlanması ve organizasyonu ile ilgili keşiflerinden dolayı”
Nikolaas Tinbergen (left), Konrad Lorenz (right) Konrad Lorenz Avusturya Avusturya
Nikolaas Tinbergen Birleşik Krallık Birleşik Krallık
1974 Albert Claude Belçika Belçika “Hücrenin yapısal ve fonksiyonel organizasyonu ile ilgili keşiflerinden dolayı”
Christian de Duve Belçika Belçika
George E. Palade Amerika Birleşik Devletleri Amerika Birleşik Devletleri
1975 DavidBaltimore2008.JPG David Baltimore Amerika Birleşik Devletleri Amerika Birleşik Devletleri “Hücrenin genetik materyali ve tümör virüsleri arasındaki etkileşim ile ilgili keşiflerinden dolayı”
Renato Dulbecco crop.jpg Renato Dulbecco Amerika Birleşik Devletleri Amerika Birleşik Devletleri
Howard Martin Temin Amerika Birleşik Devletleri Amerika Birleşik Devletleri
1976 Baruch S. Blumberg Amerika Birleşik Devletleri Amerika Birleşik Devletleri “Enfeksiyöz hastalıkların kaynağı ve yayılımı için yeni mekanizmalar konusundaki keşiflerinden dolayı”
D. Carleton Gajdusek Amerika Birleşik Devletleri Amerika Birleşik Devletleri
1977 Roger Guillemin Amerika Birleşik Devletleri Amerika Birleşik Devletleri “Beyinin peptit hormon üretimi ile ilgili keşiflerinden dolayı”
Schally portrait.jpg Andrew V. Schally Amerika Birleşik Devletleri Amerika Birleşik Devletleri
Rosalyn Yalow Amerika Birleşik Devletleri Amerika Birleşik Devletleri “Peptit hormonların radyoimmunolojik yöntemlerini geliştirmelerinden dolayı”
1978 Werner Arber 2008.jpg Werner Arber İsviçre İsviçre “Restriksiyon enzimlerini keşfi ve moleküler genetiğin problemleri için onları kullanımlarından dolayı”
Daniel Nathans Amerika Birleşik Devletleri Amerika Birleşik Devletleri
Hamilton Smith.jpg Hamilton O. Smith Amerika Birleşik Devletleri Amerika Birleşik Devletleri
1979 Allan M. Cormack Amerika Birleşik Devletleri Amerika Birleşik Devletleri “Bilgisayar destekli tomografinin geliştirilmesi nedeniyle”
Godfrey N. Hounsfield Birleşik Krallık Birleşik Krallık
1980 Baruj Benacerraf Amerika Birleşik Devletleri Amerika Birleşik Devletleri “İmmünolojik reaksiyonları düzenleyen, genetik olarak belirli hücre yüzey yapıları ile ilgili keşiflerinden dolayı”
Jean Dausset Fransa Fransa
George D. Snell Amerika Birleşik Devletleri Amerika Birleşik Devletleri
1981 Roger W. Sperry Amerika Birleşik Devletleri Amerika Birleşik Devletleri “Serebral hemisferlerin fonksiyonel uzmanlaşmaları ile ilgili keşiflerinden dolayı”
David H. Hubel Amerika Birleşik Devletleri Amerika Birleşik Devletleri “Vizüel sistemdeki bilgi işleme süreçleriyle ilgili keşiflerinden dolayı”
Torsten Wiesel-7Nov2006.jpg Torsten N. Wiesel İsveç İsveç
1982 Sune K. Bergström İsveç İsveç “Prostoglandinler ve ilişkili biyolojik olarak aktif maddeler ile ilgili keşiflerinden dolayı”
Bengt I. Samuelsson İsveç İsveç
John R. Vane Birleşik Krallık Birleşik Krallık
1983 Barbara McClintock Amerika Birleşik Devletleri Amerika Birleşik Devletleri “Hareketli genetik elemanları keşfinden dolayı”
1984 Niels Kaj Jerne 1950 crop.jpg Niels K. Jerne Danimarka Danimarka “Monoklonal antikorların üretim prensiplerini keşifleri ve bağışıklık sisteminin gelişimi ve kontrolünde özgüllük konusundaki teorileri için”
Georges J.F. Köhler Batı Almanya Batı Almanya
César Milstein Arjantin Arjantin
Birleşik Krallık Birleşik Krallık
1985 Mike Brown 2003.jpg Michael S. Brown Amerika Birleşik Devletleri Amerika Birleşik Devletleri “Kolesterol metabolizmasının regülasyonu ile ilgili keşiflerinden dolayı”
Joe Goldstein.JPG Joseph L. Goldstein Amerika Birleşik Devletleri Amerika Birleşik Devletleri
1986 Stanley Cohen-Biochemist.jpg Stanley Cohen Amerika Birleşik Devletleri Amerika Birleşik Devletleri “Growth faktörleri keşiflerinden dolayı”
Rita Levi Montalcini.jpg Rita Levi-Montalcini İtalya İtalya
Amerika Birleşik Devletleri Amerika Birleşik Devletleri
1987 Susumu Tonegawa  Japonya “Antikor üretimi çeşitliliğinin genetik ilkelerini keşfinden dolayı”
1988 Sir James W. Black  Birleşik Krallık “Farmakolojinin önemli ilkelerini keşiflerinden dolayı”
Gertrude B. Elion  ABD
George H. Hitchings  ABD
1989 Nci-vol-8172-300 j michael bishop.jpg J. Michael Bishop  ABD “Retroviral onkogenlerin hücresel kaynağı ile ilgili keşiflerinden dolayı”
HEVarmus.jpg Harold E. Varmus  ABD
1990 Joseph E. Murray  ABD “İnsan hastalıklarının tedavisinde organ ve hücre nakli ile ilgili keşiflerinden dolayı”
E. Donnall Thomas  ABD
1991 Erwin neher 2007 lindau.jpg Erwin Neher  Almanya “Hücrelerdeki iyon kanallarının fonksiyonlarını keşiflerinden dolayı”
Bert Sakmann  Almanya Federal Cumhuriyeti
1992 Edmond H. Fischer  İsviçre
 ABD
“Biyolojik düzenleme mekanizması olarak tersinir protein fosforilasyonunu keşiflerinden dolayı”
Edwin G. Krebs  ABD
1993 Sir Richard J. Roberts  Birleşik Krallık “Bölünmüş genleri keşiflerinden dolayı”
Phillip A. Sharp  ABD
1994 Alfred G. Gilman  ABD “G-proteinlerini ve hücrede sinyal iletimindeki rolünü keşiflerinden dolayı “
Martin Rodbell  ABD
1995 Edward B. Lewis  ABD “Erken embriyonik gelişimin genetik kontrolü ile ilgili keşiflerinden dolayı”
Christiane Nüsslein-Volhard mg 4383.jpg Christiane Nüsslein-Volhard  Almanya Federal Cumhuriyeti
Eric F. Wieschaus.jpg Eric F. Wieschaus  ABD
1996 Peter C. Doherty  Avustralya “Hücre aracılı immün defansın özelliklerini keşiflerinden dolayı”
Rolf M. Zinkernagel  İsviçre
1997 Prusiner 1.JPG Stanley B. Prusiner  ABD “Enfeksiyonların yeni bir biyolojik kaynağı olan prionları keşfinden dolayı”
1998 Drfurchgott.jpg Robert F. Furchgott  ABD “Kardiyovasküler sistemde bir sinyal molekülü olarak nitrik oksiti keşiflerinden dolayı”
Loius Ignarro.jpg Louis J. Ignarro  ABD
Ferid Murad.jpg Ferid Murad  ABD
1999 Gunter Blobel 2008 1.JPG Günter Blobel  Almanya
 ABD
“Proteinlerin hücrede yerleşim ve taşınımını yöneten içsel sinyallerin keşfinden dolayı”
2000 Arvid Carlsson 2011a.jpg Arvid Carlsson  İsveç “Sinir sistemindeki sinyal iletimi ile ilgili keşiflerinden dolayı”
Paul Greengard.jpg Paul Greengard  ABD
Eric Richard Kandel.jpg Eric R. Kandel  Avusturya
 ABD
2001 Leland H. Hartwell  ABD “Hücre döngüsünün anahtar düzenleyicilerini keşiflerinden dolayı”
Tim hunt.jpg Sir Tim Hunt  Birleşik Krallık
Plos nurse.jpg Sir Paul M. Nurse  Birleşik Krallık
2002 Sydney Brenner Güney Afrika Cumhuriyeti Güney Afrika Birliği
 Birleşik Krallık
“Organ gelişiminin genetik regülasyonu ve programlı hücre ölümünü keşiflerinden dolayı’
H. Robert Horvitz  ABD
John Sulston.jpg Sir John E. Sulston  Birleşik Krallık
2003 Paul Lauterbur  ABD “Manyetik rezonans görüntüleme (MR)’ı keşiflerinden dolayı”
Peter Mansfield Leipzig.jpg Sir Peter Mansfield  Birleşik Krallık
2004 Richard Axel.jpg Richard Axel  ABD “Odorant reseptörler ve olfaktör sistemin düzenlenmesini keşiflerinden dolayı”
LindaBuck cropped 1.jpg Linda B. Buck  ABD
2005 Marshall 2008.JPG Barry J. Marshall  Avustralya Helicobacter pylori bakterisini ve onun gastrit ve peptik ülser hastalığındaki rolünü keşiflerinden dolayı”
Robin Warren.jpg J. Robin Warren  Avustralya
2006 Andrew Fire, Stanford University.jpg Andrew Z. Fire  ABD “RNA engellemesini (çift iplikli RNA tarafından gen susturulması) keşiflerinden dolayı”
Craig C. Mello  ABD
2007 Mario Capecchi UTHSCSA.JPG Mario R. Capecchi  İtalya
 ABD
“Embriyonik kök hücrelerin kullanımı ile farelerde belirli gen değişikliklerinin ilkelerini keşiflerinden dolayı”
Martin Evans Nobel Prize.jpg Sir Martin J. Evans  Birleşik Krallık
Oliver-smithies.jpg Oliver Smithies  Birleşik Krallık
 ABD
2008 Harald zur Hausen-press conference Dec 06th, 2008-6.jpg Harald zur Hausen  Almanya “Serviks kanserine neden olan insan papilloma virüsünü keşfinden dolayı”
Françoise Barré-Sinoussi-press conference Dec 06th, 2008-1.jpg Françoise Barré-Sinoussi  Fransa “İnsan immün yetmezlik virüsünü keşiflerinden dolayı”
LucMontagnier1995 065.jpg Luc Montagnier  Fransa
2009 Elizabeth Blackburn 2009-01.JPG Elizabeth H. Blackburn  ABD
 Avustralya
“Kromozomların telomerler ve telomeraz enzimi tarafından nasıl korunduğunu keşfinden dolayı”
Carol Greider 2009-01.JPG Carol W. Greider  ABD
JSzostak.jpg Jack W. Szostak  Birleşik Krallık
 ABD
2010 Sir Robert G. Edwards  Birleşik Krallık “İn vitro fertilizasyonu (tüp bebek) geliştirmesinden dolayı”
2011
Nobel Prize 2011-Press Conference KI-DSC 7512.jpg Bruce A. Beutler  Kanada
 ABD
“Edinilmiş bağışıklık sisteminin etkinleşmesi ile ilgili keşiflerinden dolayı”
Nobel Prize 2011-Press Conference KI-DSC 7584.jpg Jules A. Hoffmann  Lüksemburg
 Fransa
Ralph M. Steinman  Kanada
 ABD
“Dendritik hücre ve edinilmiş bağışıklık sistemindeki rolünü keşfinden dolayı”
(Ölümünden sonra ödül kazandı)
2012 John Gurdon Cambridge 2012.JPG Sir John B. Gurdon  Birleşik Krallık “Erişkin hücrelerin yeniden programlanarak pluripotent hücrelere dönüştürülebileceğini keşiflerinden dolayı”
Shinya yamanaka10.jpg Shinya Yamanaka  Japonya
2013 James E. Rothman  ABD “Hücrelerimizdeki majör iletim sistemi olan vezikül trafiğinin işleyişinin düzenlenmesi ile ilgili keşifleri nedeniyle “
Randy Schekman 8 February 2012.jpg Randy W. Schekman  ABD
Thomas C. Südhof  ABD
2014 John O'Keefe (neuroscientist) 2014b.jpg John O’Keefe  ABD
 Birleşik Krallık
May-Britt Moser 2014.jpg May-Britt Moser  Norveç
Edvard Moser.jpg Edvard I. Moser  Norveç
2015
William C. Campbell 4983-1-2015.jpg William C. Campbell  İrlanda
 ABD
“Parazitik enfeksiyonlara karşı geliştirdikleri tedavi yöntemleri sebebiyle”
Satoshi Ōmura 5086-1-2015.jpg Satoshi Ōmura  Japonya
Tu Youyou 5012-1-2015.jpg Tu Youyou  Çin
2016 Nobel Laureates 1042 (30647248184).jpg Yoshinori Ohsumi  Japonya “otofaji mekanizmasıyla ilgili çalışmaları için “
2017   Jeffrey C.Hall,
Michael
Rosbash, Michael W. Young
ABD
ABD    ABD            
“Sirkadiyen saatin moleküler mekanizmaları üzerine yaptıkları çalışmalar nedeniyle”
2018
Tasuku   Honjo

James P. Allison

 Japonya

ABD

“kanser tedavisi için bağışıklık sistemini hedef alan yöntemlerin geliştirilmesine yaptıkları katkılar sebebiyle “

 

 


Kaynak: Vikipedia
Yasal Uyarı: Bu içerikte yer alan bilgi, görsel, tablolar, açıklama, yorum, analiz ve bir bütün olarak içeriğin tamamı sadece genel bilgilendirme amacıyla verilmiştir. Kişi veya kuruma özel profesyonel bir bilgilendirme ve yönlendirmede bulunma amacı güdülmemiştir. Konu ile benzerlik gösterse de her işletmenin kendi özel şartları nedeniyle farklı durumları olabilir. Bu nedenle, bu yazıda belirtilen içerikte yola çıkarak işletmenizi etkileyecek herhangi bir karar alıp uygulamaya geçmeden önce, uzmanına danışmanız menfaatiniz gereğidir. Muhasebenews veya ilişkili olduğu kişi veya kurumlardan hiç biri, bu belgede yer alan bilgi, tablo, görsel, görüş ve diğer türdeki tüm içeriklerin özel veya resmi, gerçek veya tüzel kişi, kurum ve organizasyonlar tarafından kullanılması sonucunda ortaya çıkabilecek zarar veya ziyandan sorumlu değildir.


 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here