Ana sayfa SGK Nisan ayında nakdi ücret desteğinden bir personel kaç gün faydalanabilir?

Nisan ayında nakdi ücret desteğinden bir personel kaç gün faydalanabilir?

62
0

2 Çalışanı bulunan işyeri 01.04.2020 tarihinden itibaren çalışanları ücretsiz izne ayırdı. İşyeri 4. ayda nakdi ücret desteğinden faydalanabilir mi? Faydalanırsa 16 gün için prim ödenecek mi? 4. ayda eksik gün kodu olarak ne yazacağız?

İşçiler ücretsiz izinde ise Nisan ayı için 29 kod seçilip 30 gün 0 prim 0 kazanç olacaktır.

İşçilerde 17.04.2020 sonrası için Nakdi ücret desteği girişi yapılıp bu desteği alabileceklerdir.

Ücretsiz izinden faydalandırdığımız personellere 7 gün prim eklememiz gerekiyor mu?

Faaliyeti tamamen durmamış ayın 15 günü ücretsiz izin 15 günü çalışan firmalar da 7 gün eklersek Nisan’da 16+7 gün daha mı eklememiz gerekiyor.

Faaliyeti tamamen durup kısa çalışma ödeneğinden faydalanamayan firmalarımız için mart ayında hepsine +7 gün eklemiştik. KÇÖ den faydalanamayıp ücretsiz izine başvurduklarımıza yine 7 gün eklememiz gerekiyor mu?

Eğer işyerinde zorlayıcı neden oluşmuşsa; 4857 Sayılı İş Kanunu 40. maddesinde “24 ve 25 inci maddelerin (III) numaralı bentlerinde gösterilen zorlayıcı sebepler dolayısıyla çalışamayan veya çalıştırılmayan işçiye bu bekleme süresi içinde bir haftaya kadar her gün için yarım ücret ödenir” hükümleri yer almaktadır. Bu uygulanır. Bu işlemin nakdi ücret desteğiyle bir ilgisi bulunmamaktadır.

Faaliyeti tamamen durup kısa çalışma ödeneğinden faydalanamayan firmalarınız için yeniden ekleme yapmanız gerekmemektedir.


Kaynak: İSMMMO
Yasal Uyarı: Bu içerikte yer alan bilgi, görsel, tablolar, açıklama, yorum, analiz ve bir bütün olarak içeriğin tamamı sadece genel bilgilendirme amacıyla verilmiştir. Kişi veya kuruma özel profesyonel bir bilgilendirme ve yönlendirmede bulunma amacı güdülmemiştir. Konu ile benzerlik gösterse de her işletmenin kendi özel şartları nedeniyle farklı durumları olabilir. Bu nedenle, bu yazıda belirtilen içerikte yola çıkarak işletmenizi etkileyecek herhangi bir karar alıp uygulamaya geçmeden önce, uzmanına danışmanız menfaatiniz gereğidir. Muhasebenews veya ilişkili olduğu kişi veya kurumlardan hiç biri, bu belgede yer alan bilgi, tablo, görsel, görüş ve diğer türdeki tüm içeriklerin özel veya resmi, gerçek veya tüzel kişi, kurum ve organizasyonlar tarafından kullanılması sonucunda ortaya çıkabilecek zarar veya ziyandan sorumlu değildir.


BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here