Ana sayfa Business Life MBTI Karakter Analizine Göre İdeal Kariyer Seçimi

  MBTI Karakter Analizine Göre İdeal Kariyer Seçimi

  7674
  0

  Business Insider’a göre Fortune 500’ün %80’i ve Fortune 100 şirketlerinin %89’u çalışanlarını Myers-Briggs testine göre seçerek başarılı olacakları alana yönlendiriyor.

  Testin uygulanma amacı çalışanları şirketteki görev zincirinde doğru yere yerleştirmek ve başarılı olmalarını sağlamak. MyersBriggs.org ve CareerAssessmentSite sitelerine göre 16 karakter tipinin sağlıklı özellikleri ve en uygun meslekleri:

  ISTJ
  Sessiz, ciddi, ayrıntılara dikkat eden, güvenilir, gerçeklere odaklı ve sorumluluk sahibi. Mantıkla karar verip amacına ulaşmak için çalışır.
  İdeal meslek: Muhasebeci, Teknisyen, Mühendis, Çevre Bilimci, Güvenlik Görevlisi, Gözetmen, Vergi Müfettişi.

  ISFJ
  Sessiz, arkadaş canlısı, sorumluluk sahibi, vicdanlı. Kendini adayıp sorumluluklarını yerine getirir, doğru sonuçlara ulaşır. Ayrıntıları fark eder ve hatırlar.
  İdeal meslek: Dişçi, Kütüphaneci, Mahkeme Katibi, Diyetisyen, Sigorta Görevlisi, Hemşire, Veteriner

  INFJ
  Duyarlı, yaratıcı, kavrayışı güçlü, değerlerine sadık. Dili ve sembolleri kullanmayı sever. Her şeyde anlam ve bağlantı arar. İnsanları anlamaya çalışır ve insanlığın iyiliği için çalışmayı hedefler.
  İdeal meslek: Klinik psikolog, Yazar, Dişçi, Yayımcı, Editör, Danışman, Rehberlik Öğretmeni, Moda Tasarımı, Grafik Tasarımcı, Sosyal Hizmet Uzmanı, Çocuk Doktoru.

  INTJ
  Orijinal zihinleri vardır, fikirlerini uygulayıp amaçlarına ulaşır. Olaylar arasında bağlantı kurar, uzun vadede olacakları değerlendirir. İşleri düzenleyip sonuna kadar götürür. Bağımsız ve sorgulayıcıdır.
  İdeal meslek: Anestezi uzmanı, Elektronik Mühendisi, Biyokimyager, Endüstri Mühendisi, Biyolog, Cerrah, Kimya Mühendisi, Avukat, Bilgisayar Programcısı, Yönetici

  ISTP
  Toleranslı ve esnek, sessizce gözlemler, sorunları çabuk çözmeye odaklı. Büyük miktarda veriyi analiz edebilir, her şeyin sebebini ve nasıl geliştiğini anlamak için çalışır.
  İdeal meslek: Müfettiş, Mekanist, Korucu, Aviyonik Teknisyeni, İnşaat Teknisyeni, Polis, Ekonomist

  ISFP
  Sessiz, duyarlı, nazik. Şimdiki ana odaklanır. Kendi zamanında kendine ait bir alanda çalışmayı sever. Değerlerine ve sevdiği insanlara sadıktır. Tartışmayı sevmez.
  İdeal meslek: Muhasebe, Tıbbi Asistan, Operatör, Eczaneci, Fizik tedavi Uzmanı.

  INFP
  İdealist, değerlerine ve sevdiği insanlara sadık. Meraklı, olasılıkları gören, fikir üreten biri. İnsanları anlayıp potansiyellerine ulaşmalarına yardımcı. Değerlerine saldırılmadığı sürece esnek ve uyumlu.
  İdeal meslek: İnsan Kaynakları Uzmanı, Terapist, Sanatçı, Film/Video Editörü, Şef, Öğretmen, Yazar.

  INTP
  Her şeye mantıklı çözümler arar. İletişimden çok soyut fikirlerle ilgilidir. Sessiz, analitik düşünen, uyum sağlayan biridir. Sorun çözmek için odaklanma yeteneği yüksektir.
  İdeal meslek: Uzlaştırıcı, Sanat direktörü, Kütüphaneci, Bilişimci, Coğrafya uzmanı, Mikrobiyolog, Doktor, Avukat, Muhasebeci, Mühendis, Mimar

  ESTP
  Esnek anlayışlı, pragmatik, kolay sonuçlara odaklanır. Teorilerden sıkılırlar, sorunlara hızlı yaklaşırlar. Deneyimle öğrenirler.
  İdeal meslek: Araba teknisyeni, İnşaat işçisi, Elektrikçi, Çiftçi, İtfaiyeci, Aşçı, Borsacı,  Mali Planlayıcı

  ESFP
  Dışadönük, arkadaş canlısı. Hayattan zevk alan, insanlarla çalışmayı ve aktif olmayı sever. Sağ duyulu, gerçekçi, işi eğlenceli yapar. Esnek ve spontane, yeni insanlara ve ortamlara uyum sağlar.
  İdeal meslek: Barista, Sosyal Hizmet Görevlisi, Öğretmen, Bahçıvan, Çocuk doktoru, Masaj Terapisti

  ENFP
  Hayal gücü yüksek. Olasılıkları düşünür. Olaylar arasında hızlı bağlantı kurup gördüklerine göre ilerler. Onaylanmak ister ve başkalarını takdir eder.
  İdeal meslek: Psikolog, Fitness Antrenörü, Kuaför, Psikiyatr, Halkla İlişkiler Uzmanı, Rehabilitasyon Uzmanı

  ENTP
  Hızlı, dikkatli, dürüst. Kaynak bulma ve sorun çözmede yetenekli. Stratejik, insanları anlamakta başarılı.
  İdeal meslek: Reklamcılık, Ekonomist, Finans Analisti, Genel Müdür, Müfettiş, Sigorta Satış Görevlisi.

  ESTJ
  Pratik, gerçekçi, kararlı, karaları hızlı uygular. Proje ve insanları organize eder, en etkili şekilde sonuç  almaya odaklanır.
  İdeal meslek: Denetmen, Pilot, Tamirci, İnşaat müdürü, Ceza işleri soruşturma memuru, Evde Sağlık Yardımcısı, Finansal Danışman, Doktor, Avukat, Satış Müdürü, Yargıç, Polis, İtfaiyeci, Ambulans Görevlisi.

  ESFJ
  Sıcak kanlı, işbirlikçi, vicdanlı. Uyum ister, kararlılıkla çalışır, diğerleriyle hızlı ve etkili şekilde çalışır. Sadık, işleri takip eder. İnsanların ihtiyaçlarını görüp yardımcı olur.
  İdeal meslek: Yuva öğretmeni, Etkinlik Planlayıcısı, Kişisel Yardımcı, Evde Bakıcı, Radyoloji Teknisyeni, Resepsiyonist, Hemşire, Sekreter, Öğretmen Asistanı.

  ENFJ
  Sıcak, empatisi güçlü, duyarlı ve sorumluluk sahibi. İnsanların duygularını, ihtiyaçlarını ve düşüncelerini fark eder. Herkesin potansiyelini görür ve gerçekleştirmesine yardım etmek ister.
  İdeal meslek: Halkla İlişkiler Uzmanı, İç Tasarımcı, Öğretmen, İnsan Kaynakları Uzmanı, Sanat Direktörü, Psikolog, Sosyal Hizmetler Görevlisi Çocuk Bakıcısı, Müşteri İlişkileri Sorumlusu, Editör, Sunucu, Çevirmen, Terapist

  ENTJ
  Dürüst, kararlı, liderliği güçlü. Hızlı şekilde mantıksız ve yetersiz süreçleri fark eder, sorunlar için geniş ve sistematik çözümler bulur.
  İdeal meslek: Yönetici, Politikacı, Asker, Ajan, Strateji Uzmanı, Mühendis, Mimar, Şef, Bilgisayar ve IT uzmanı, Elektrik Mühendisi, Acil Durum Yönetimi Uzmanı, Epidemiyoloji Uzmanı, Araştırma Analisti.

  Kaynak: myersbriggs.org & careerassessmentsite
  Derleyen: Özge Burçak Aydınalp

  Yasal Uyarı: Bu yazıdaki bilgiler sadece genel bilgilendirme amacıyla verilmiştir. Kişi veya kuruma özel profesyonel bir bilgilendirme amacı güdülmemiştir. Konu ile benzerlik gösterse de her işletmenin kendi özel şartları nedeniyle farklı durumları olabilir. Bu nedenle, bu yazıda belirtilen bilgilerden yola çıkarak işletmenizi etkileyecek herhangi bir karar alıp uygulamaya geçmeden önce, uzmanına danışmanız menfaatiniz gereğidir. Muhasebenews veya ilişkili olduğu kişi veya kurumlardan hiç biri, bu belgede yer alan bilgilerin özel veya resmi, gerçek veya tüzel kişi, kurum ve organizasyonlar tarafından kullanılması sonucunda ortaya çıkabilecek zarar veya ziyandan sorumlu değildir.

  BİR CEVAP BIRAK

  Please enter your comment!
  Please enter your name here