Ana sayfa Muhasebe Özvarlıkları negatife dönmüş olan şirket için sermaye artırım raporunu nasıl düzenlemeliyim?

Özvarlıkları negatife dönmüş olan şirket için sermaye artırım raporunu nasıl düzenlemeliyim?

445
0

Mükellefim için sermaye artırımı için tespit raporu yazıyorum. Sermaye artırımı yapacağım. Ancak şirketin mevcut sermayesi 75.000TL olup Öz varlıkları -24.550TL olarak gözüküyor. Bu durumda raporda nasıl bir ibare yazmalıyım?

Raporda olduğu gibi yazılarak özvarlıkların eksiye düştüğü ve kanun gereği sermayesini korumadığı belirtilmelidir. Bu artışta artacak rakam ve ödenecek sermaye miktarının hesaplaması TTK 376’nın uygulanması tebliğinin 10. maddesi 2. bendine uygun yapılması zorunluluktur.

 


Kaynak: İSMMMO
Yasal Uyarı: Bu içerikte yer alan bilgi, görsel, tablolar, açıklama, yorum, analiz ve bir bütün olarak içeriğin tamamı sadece genel bilgilendirme amacıyla verilmiştir. Kişi veya kuruma özel profesyonel bir bilgilendirme ve yönlendirmede bulunma amacı güdülmemiştir. Konu ile benzerlik gösterse de her işletmenin kendi özel şartları nedeniyle farklı durumları olabilir. Bu nedenle, bu yazıda belirtilen içerikte yola çıkarak işletmenizi etkileyecek herhangi bir karar alıp uygulamaya geçmeden önce, uzmanına danışmanız menfaatiniz gereğidir. Muhasebenews veya ilişkili olduğu kişi veya kurumlardan hiç biri, bu belgede yer alan bilgi, tablo, görsel, görüş ve diğer türdeki tüm içeriklerin özel veya resmi, gerçek veya tüzel kişi, kurum ve organizasyonlar tarafından kullanılması sonucunda ortaya çıkabilecek zarar veya ziyandan sorumlu değildir.


BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here