Ana sayfa Muhasebe Muhsgk yönünden vergi mükellefiyeti olan bir site yönetiminde bordrolu olarak mali müşavirlik...

  Muhsgk yönünden vergi mükellefiyeti olan bir site yönetiminde bordrolu olarak mali müşavirlik yapabilir miyim?

  45
  0

  Muhsgk yönünden vergi mükellefiyeti olan bir site yönetiminde bordrolu olarak mali müşavirlik yapabilir miyim? işe giriş evraklarım ile odaya ve vergi dairesine başvurup sitenin muhsgk beyannamelerini gönderebilmek için şifre alabilirmiyim?

  Bahsettiğiniz site için VD’den beyannamelerin gönderilmesi için Şifre alınmaz. Şifre alabilmek için Mükellefin Gelir veya Kurumlar vergisi mükellefi olması gerekir. Beyannameler serbest çalışan meslek mensupları ile sözleşme yaparak gönderilir.


  Serbest meslek mükellefimiz avukat vermiş olduğu hizmet karşılığında site yönetimine serbest meslek makbuzu düzenleyecektir. Düzenleyeceği serbest meslek makbuzunda stopaj kesintisi yapacak mıdır? 

  Avukatların ve SMMM lerin Apt. ve site yönetimlerine düzenleyeceği Serbest meslek makbuzun da; % 20 GV stopajı ve % 18 KDV hesaplanır.


  Site yönetimlerinde yönetimin almış olduğu huzur hakları gelir vergisinden muaf mıdır?

  Huzur hakkı gvk 61. Maddesine göre ücrettir. Asgari ücreti aşmayan kısmı için gelir vergisi ve damga vergisi istisnasından yararlanır.


  Kaynak: İSMMMO
  Yasal Uyarı: Bu içerikte yer alan bilgi, görsel, tablolar, açıklama, yorum, analiz ve bir bütün olarak içeriğin tamamı sadece genel bilgilendirme amacıyla verilmiştir. Kişi veya kuruma özel profesyonel bir bilgilendirme ve yönlendirmede bulunma amacı güdülmemiştir. Konu ile benzerlik gösterse de her işletmenin kendi özel şartları nedeniyle farklı durumları olabilir. Bu nedenle, bu yazıda belirtilen içerikte yola çıkarak işletmenizi etkileyecek herhangi bir karar alıp uygulamaya geçmeden önce, uzmanına danışmanız menfaatiniz gereğidir. Muhasebenews veya ilişkili olduğu kişi veya kurumlardan hiç biri, bu belgede yer alan bilgi, tablo, görsel, görüş ve diğer türdeki tüm içeriklerin özel veya resmi, gerçek veya tüzel kişi, kurum ve organizasyonlar tarafından kullanılması sonucunda ortaya çıkabilecek zarar veya ziyandan sorumlu değildir.


  BİR CEVAP BIRAK

  Please enter your comment!
  Please enter your name here