Ana sayfa Vergi MuhSgk beyanında sadece sgk bilgileri kısmına düzeltme beyanı verebilir miyiz?

  MuhSgk beyanında sadece sgk bilgileri kısmına düzeltme beyanı verebilir miyiz?

  203
  0

  2020-Mayıs ayında kısa çalışma iptali gerçekleştirdik. 7252 sayılı SGK teşvikten yararlandık. Ancak Ağustos ssk tahakkuklarını yaparken teşvikleri tanımlamayı unuttuk ve o şekilde tahakkuk ettik. Bunu düzeltme şansımız varmıdır?

  MUHSGK nın sadece sgk bildirimleri bölümünde ilgili işçi satırlarında önce iptal ve altında da ek bildirge bilgilerinizi düzenleyip bildirimde düzeltme yapabilirsiniz.

  26/08/2020 Tarihinde MuhSgk beyanını verdik 5 adet sgk dosyamız vardı. Bu dosyalardan 2 sine ait bildirimler verildi. Fakat 3 dosyaya ait bildirge soyadı vb hatalardan dolayı verilmedi. Düzeltme beyanını nasıl yapabiliriz?

  SGK bildirimleri bölümünde hata olması durumunda, düzeltme beyannamesi gönderilmek istenildiğinde “Sigortalı Çalışan Bilgileri” tablosuna sadece iptal edilmek, değiştirilmek veya eklenmek istenilen bilgiler girilmelidir. Daha önce beyan edilmiş ve düzeltme beyannamesinde de yine aynı şekilde kalması istenilen bilgilerin “Sigortalı Çalışan Bilgileri” tablosuna tekrar yazılmasına gerek yoktur. Bu bilgiler için tablo üzerinde yer alan “Bu döneme ilişkin önceki beyannamemde / beyannamelerimde beyan ettiğim sigortalı çalışan bilgilerinin, aşağıdaki tabloda yapmış olduğum değişiklik ve eklemeler dışında aynı olduğunu beyan ederim.” kutucuğunun işaretlenmesi yeterlidir. Düzeltme işleminin sadece prim ve hizmet bilgilerine ilişkin olması, vergi kesintilerine ilişkin düzeltme yapılmasını gerektiren bir durum olmaması halinde vergi kesintilerinin önceki beyannamede beyan edildiği şekliyle düzeltme beyannamesinde de yer alması gerekmektedir. Bildirim süresinden sonra gerçekleştirildiği için 1/8 oranında ipc olacaktır.


  DÜZELTME BEYANNAMELERİ

  SGK Bildirimleri bölümünde hata olması durumunda, düzeltme beyannamesi gönderilmek istenildiğinde, “Sigortalı Çalışan Bilgileri” tablosuna sadece iptal edilmek, değiştirilmek veya eklenmek istenilen bilgiler girilmelidir. Daha önce beyan edilmiş ve düzeltme beyannamesinde de yine aynı şekilde kalması istenilen sigortalıların “Sigortalı Çalışan Bilgileri” tablosuna tekrar yazılmasına gerek yoktur. Bu sigortalılar için tablo üzerinde yer alan Bu döneme ilişkin önceki beyannamemde/beyannamelerimde beyan ettiğim sigortalı çalışan bilgilerinin, aşağıdaki tabloda yapmış olduğum değişiklik ve eklemeler dışında aynı olduğunu beyan ederim.kutucuğunun işaretlenmesi yeterlidir.

  Bir işyerine ilişkin olarak oluşan tahakkukta herhangi bir sigortalı bilgisinde değişiklik gerektiğinde ilk verilen beyannamede bu sigortalıya ilişkin satır aynı şekilde yazılıp belgenin mahiyeti “İPTAL” seçilir. İkinci satırda bu sigortalıya ilişkin satır belgenin mahiyet “EK” seçilerek bildirilir.

  Bir işyerine ilişkin olarak verilen bildirimde herhangi bir sigortalı bildirimden çıkartılmak istendiğinde, “Sigortalı Çalışan Bilgileri” bölümünde mahiyet kodu “İPTAL” olarak bildirilir. İptal edilmek istenilen kayıtların tüm bilgileri önceki bildirimlerde yer aldığı şekliyle yazılmalıdır.

  Kanun numarası, belge türü gibi tahakkuka esas alanlarda değişiklik yapılacaksa önce hatalı kanun numarasında yer alan sigortalılar “İPTAL” ile tahakkuktan çıkarılır. Daha sonra yeni kanun numarasına belge mahiyeti “ASIL” olarak eklenir

  Kanuni süresi içerisinde istenilen sayıda düzeltme beyannamesi verilebilir. Kanuni süresi içindeki düzeltme beyannameleri için damga vergisi tahakkuk etmez.

  KANUNİ SÜRESİNDEN SONRA VERİLECEK BEYANNAMELER

  “B-Yasal Süresi Dışında Verilme” Tahakkuk Nedeni Seçilerek Verilecek Beyannamedir.

  5510 sayılı Kanuna göre sigortalıların prime esas kazanç ve hizmet bilgilerine ilişkin kanuni süresinden sonra beyanname veriliyorsa, bu beyannameler Sosyal Güvenlik Kurumunca Sosyal Sigorta İşlemleri Yönetmeliğinin 103 üncü maddesine göre incelenerek uygun görülmesi halinde kabul edileceğinden, tahakkuk ve hizmet fişi onay esnasında düzenlenmez. Bu durumda işleme alındığına dair mesaj verilecektir. Kurum, işlemlerini tamamladığında yine aynı ekrandan tahakkuk ve hizmet dökümü alınabilir.

  Kanuni süresinden sonra verilen düzeltme beyannameleri damga vergisine tabidir.

  TAHAKKUKLARIN ÖDENMESİ:

  Beyanname verildikten sonra oluşan tahakkukların ödenmesi, tabi olduğu kanunlara göre belirlenmektedir. Sosyal Güvenlik Kurumu tahakkukları Kurum’un belirlediği vadede ve ödeme kanalları aracılığıyla yapılmalıdır.

  Damga vergisi, vergi kanunlarına göre belirlenen vadede ve Gelir İdaresinin belirlediği ödeme kanalları aracılığıyla yapılabilir. (Damga vergisi ayın 26. günü saat 23.59’a kadar ödenmelidir.).


  Kaynak: İSMMMO
  Yasal Uyarı: Bu içerikte yer alan bilgi, görsel, tablolar, açıklama, yorum, analiz ve bir bütün olarak içeriğin tamamı sadece genel bilgilendirme amacıyla verilmiştir. Kişi veya kuruma özel profesyonel bir bilgilendirme ve yönlendirmede bulunma amacı güdülmemiştir. Konu ile benzerlik gösterse de her işletmenin kendi özel şartları nedeniyle farklı durumları olabilir. Bu nedenle, bu yazıda belirtilen içerikte yola çıkarak işletmenizi etkileyecek herhangi bir karar alıp uygulamaya geçmeden önce, uzmanına danışmanız menfaatiniz gereğidir. Muhasebenews veya ilişkili olduğu kişi veya kurumlardan hiç biri, bu belgede yer alan bilgi, tablo, görsel, görüş ve diğer türdeki tüm içeriklerin özel veya resmi, gerçek veya tüzel kişi, kurum ve organizasyonlar tarafından kullanılması sonucunda ortaya çıkabilecek zarar veya ziyandan sorumlu değildir.


  BİR CEVAP BIRAK

  Please enter your comment!
  Please enter your name here