Ana sayfa Muhasebe Mücbir sebep kapsamında olan firmaların geçici vergi beyannameleri ertelendi mi?

Mücbir sebep kapsamında olan firmaların geçici vergi beyannameleri ertelendi mi?

20
0

Mücbir sebep kapsamında olanların da geçici vergileri verilecek mi? Bir erteleme var mı?

518 sayılı VUK tebliğine göre Geçici vergi beyannamesi ertelenme kapsamında değildir.

Sadece; 65 Yaş üstü meslek mensubu ve sözleşmesi olan müşterilerinin VD’ne verilmesi gereken tüm beyannameleri ve bildirimleri (geçici vergi beyanı ve B formu dahil) sokağa çıkma yasağı bitim tarihini izleyen 15 günlük süre içersin de verilecek tahakkuk eden vergilerde aynı sürede ödenecektir.

Yukarıdaki şartlara göre Geçici vergi beyannamesini sokağa çıkma yasağı bitim tarihini izleyen 15 günlük süre içersin de verecektir.

Yurtdışından makine alımı için, yurtdışındaki firmaya avans olarak döviz gönderilmiştir. Bu durumda dönem sonunda bu döviz olarak verilen avansa kur değerleme işlemi yapılmalı mı?

Yabancı para birimli değerler dönem sonlarında kur değerlemesine tabi tutulur. (Avanslar dâhil)


Kaynak: İSMMMO
Yasal Uyarı: Bu içerikte yer alan bilgi, görsel, tablolar, açıklama, yorum, analiz ve bir bütün olarak içeriğin tamamı sadece genel bilgilendirme amacıyla verilmiştir. Kişi veya kuruma özel profesyonel bir bilgilendirme ve yönlendirmede bulunma amacı güdülmemiştir. Konu ile benzerlik gösterse de her işletmenin kendi özel şartları nedeniyle farklı durumları olabilir. Bu nedenle, bu yazıda belirtilen içerikte yola çıkarak işletmenizi etkileyecek herhangi bir karar alıp uygulamaya geçmeden önce, uzmanına danışmanız menfaatiniz gereğidir. Muhasebenews veya ilişkili olduğu kişi veya kurumlardan hiç biri, bu belgede yer alan bilgi, tablo, görsel, görüş ve diğer türdeki tüm içeriklerin özel veya resmi, gerçek veya tüzel kişi, kurum ve organizasyonlar tarafından kullanılması sonucunda ortaya çıkabilecek zarar veya ziyandan sorumlu değildir.


BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here