Ana sayfa Muhasebe Motosiklet yakıt fişlerinin tamamı gider olarak yazılabilir mi?

  Motosiklet yakıt fişlerinin tamamı gider olarak yazılabilir mi?

  105
  0

  Pizza servisi yapan işyerimizde motorlu kuryelerin yakıt fişlerinin tamamını mı yoksa %70’ini mi gider olarak işlemek gerekir?

  Motosiklet binek otomobil değildir. Yakıtın tamamı gider yazılır.

  Noter satış sözleşmesi ile vergi mükellefi olmayan şahıstan alınıp gider pusulası (vergisiz) düzenlenen 2.el motosiklet için,

  Satışta;

  1- KDV oranı ne olmalıdır?

  2- 10.000,00 TL’ye alındı, satışta 12.000,00 TL olduysa KDV 2.000,00 TL’ye mi uygulanacaktır? (faaliyet 2. El motosiklet alım satımı işidir)

  Motosiklet BİNEK Otomobil değildir. 1. el 2. el ayrımı olmaz. Satış tutarının tamamı üzerinden %18 KDV hesaplanır.


  Kaynak: İSMMMO
  Yasal Uyarı: Bu içerikte yer alan bilgi, görsel, tablolar, açıklama, yorum, analiz ve bir bütün olarak içeriğin tamamı sadece genel bilgilendirme amacıyla verilmiştir. Kişi veya kuruma özel profesyonel bir bilgilendirme ve yönlendirmede bulunma amacı güdülmemiştir. Konu ile benzerlik gösterse de her işletmenin kendi özel şartları nedeniyle farklı durumları olabilir. Bu nedenle, bu yazıda belirtilen içerikte yola çıkarak işletmenizi etkileyecek herhangi bir karar alıp uygulamaya geçmeden önce, uzmanına danışmanız menfaatiniz gereğidir. Muhasebenews veya ilişkili olduğu kişi veya kurumlardan hiç biri, bu belgede yer alan bilgi, tablo, görsel, görüş ve diğer türdeki tüm içeriklerin özel veya resmi, gerçek veya tüzel kişi, kurum ve organizasyonlar tarafından kullanılması sonucunda ortaya çıkabilecek zarar veya ziyandan sorumlu değildir.


  BİR CEVAP BIRAK

  Please enter your comment!
  Please enter your name here