Ana sayfa Muhasebe Motosiklet alış satışı yapıyoruz. Satış faturasında ÖTV hesaplayacak mıyız?

Motosiklet alış satışı yapıyoruz. Satış faturasında ÖTV hesaplayacak mıyız?

957
0

Firmamız baskı, fotokopi işinin yanında artık motosiklet alım/satımı da yapmaya başlamıştır. Motosiklet alırken ötv ödüyoruz. Satarken de ötv hesaplayıp beyan etmemiz gerekiyor mu acaba?

(21.12.2018 16:00)

 

ÖTV imalat da ve ithalatta bir kez alınır sonraki safhalarda Ötv alınmaz. Alışta ödediğiniz ÖTV’yi maliyete ekleyip maliyet oluşacak satış da sadece kdv hesaplayarak satış yapacaksınız. ÖTV tahsil etmeyeceksiniz.

 

 


Kaynak: İSMMMO
Yasal Uyarı: Bu yazıdaki bilgiler sadece genel bilgilendirme amacıyla verilmiştir. Kişi veya kuruma özel profesyonel bir bilgilendirme amacı güdülmemiştir. Konu ile benzerlik gösterse de her işletmenin kendi özel şartları nedeniyle farklı durumları olabilir. Bu nedenle, bu yazıda belirtilen bilgilerden yola çıkarak işletmenizi etkileyecek herhangi bir karar alıp uygulamaya geçmeden önce, uzmanına danışmanız menfaatiniz gereğidir. Muhasebenews veya ilişkili olduğu kişi veya kurumlardan hiç biri, bu belgede yer alan bilgilerin özel veya resmi, gerçek veya tüzel kişi, kurum ve organizasyonlar tarafından kullanılması sonucunda ortaya çıkabilecek zarar veya ziyandan sorumlu değildir.


BENZER İÇERİKLER

Binek araçtaki ÖTV ve KDV direkt gider yazılabilir mi?

 

ÖTV’nin Mükellefi Kimlerdir?

 

ÖTV mükellefiyiz. Tekdüzen hesap planında hangi kodları kullanacağız?

 

İşletme sahibi olan kişinin vefatı halinde ÖTV beyanı nasıl verilir?

 

Ticari taksiyi yenisiyle değiştirdim. ÖTV istisnasını kaybeder miyim?

 

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here