Ana sayfa Muhasebe Motosiklet alımlarında ödenen KDV indirim konusu yapılabilir mi?

  Motosiklet alımlarında ödenen KDV indirim konusu yapılabilir mi?

  Motosiklet alımlarında ödenen KDV indirim konusu yapılabilir mi?

  158
  0

  Araç kasko/sigorta giderlerini 180/280 hesaba alır iken, gider yazılamayan bedelin %30’luk kısmını ilk ayda mı kkeg yapmalı, yoksa üçer aylık dönemde mi olmalı?

  180 hesabın 700’lü hesaplara aktarıldığı tarihte gider kısıtlaması uygulanır.

  Firmamız adına (soğutma sektörü) işle ilgili kullanmak için motosiklet aldık. Yeni çıkan yasaya göre yüzde 30’unu 689’a mı atacağız? KDV’sini indirim olarak kullanabiliyor muyuz?

  Motosiklet BİNEK OTO kapsamında değildir. Giderlerinin tamamı kayıtlara alınır. Motosiklet bedeli 254 hesaba yazılır. Ödenen KDV’nin tamamı indirilir. ÖTV direk gidere yazılabildiği gibi maliyete de eklenir. 689 kullanılmaz.


  Kaynak: İSMMMO
  Yasal Uyarı: Bu içerikte yer alan bilgi, görsel, tablolar, açıklama, yorum, analiz ve bir bütün olarak içeriğin tamamı sadece genel bilgilendirme amacıyla verilmiştir. Kişi veya kuruma özel profesyonel bir bilgilendirme ve yönlendirmede bulunma amacı güdülmemiştir. Konu ile benzerlik gösterse de her işletmenin kendi özel şartları nedeniyle farklı durumları olabilir. Bu nedenle, bu yazıda belirtilen içerikte yola çıkarak işletmenizi etkileyecek herhangi bir karar alıp uygulamaya geçmeden önce, uzmanına danışmanız menfaatiniz gereğidir. Muhasebenews veya ilişkili olduğu kişi veya kurumlardan hiç biri, bu belgede yer alan bilgi, tablo, görsel, görüş ve diğer türdeki tüm içeriklerin özel veya resmi, gerçek veya tüzel kişi, kurum ve organizasyonlar tarafından kullanılması sonucunda ortaya çıkabilecek zarar veya ziyandan sorumlu değildir.


  BİR CEVAP BIRAK

  Please enter your comment!
  Please enter your name here