Ana sayfa Vergi Milli Piyango Satan Kişilerin Vergi Mükellefi Olmaları Gerekir Mi?

  Milli Piyango Satan Kişilerin Vergi Mükellefi Olmaları Gerekir Mi?

  1851
  0

  Bir işyeri açmaksızın münhasıran gezici olarak milli piyango bileti satanlar, Gelir Vergisi Kanununun 9 uncu maddesi kapsamında esnaf muaflığından yararlanabilirler.

  Milli Piyango İdaresince çıkarılan diğer bilet ve kuponları aynı şartlarla satanlar da muafiyetten faydalanabilirler.
  Bu kişilere Milli Piyango İdaresince yapılacak komisyon, prim ve benzeri ödemeler üzerinden Gelir Vergisi Kanununun 94/10-a maddesi uyarınca gelir vergisi tevkifatı yapılmaktadır.

  Biletler üzerinden Satıcıya ödenecek Komisyon, Prim ve benzeri ödemeler üzerinden kaynağında kesinti yapıldığı için (Vergisi peşin alındığı için) bu kişiler için Vergi mükellefi olma zorunluluğu yoktur.

  Tarih: 12 Şubat 2016

  Yasal Uyarı: Bu yazıdaki bilgiler sadece genel bilgilendirme amacıyla verilmiştir. Kişi veya kuruma özel profesyonel bir bilgilendirme amacı güdülmemiştir. Konu ile benzerlik gösterse de her işletmenin kendi özel şartları nedeniyle farklı durumları olabilir. Bu nedenle, bu yazıda belirtilen bilgilerden yola çıkarak işletmenizi etkileyecek herhangi bir karar alıp uygulamaya geçmeden önce, uzmanına danışmanız menfaatiniz gereğidir. Muhasebenews veya ilişkili olduğu kişi veya kurumlardan hiç biri, bu belgede yer alan bilgilerin özel veya resmi, gerçek veya tüzel kişi, kurum ve organizasyonlar tarafından kullanılması sonucunda ortaya çıkabilecek zarar veya ziyandan sorumlu değildir.

  BİR CEVAP BIRAK

  Please enter your comment!
  Please enter your name here