Ana sayfa Duyurular Meslek liseleri üretim kapasitesini geçen yılın aynı dönemine göre %25 artırarak ekonomiye...

Meslek liseleri üretim kapasitesini geçen yılın aynı dönemine göre %25 artırarak ekonomiye 10 ayda 330 milyon liralık katkı sağladı

100
0

MESLEK LİSELERİ, EKONOMİYE 10 AYDA 330 MİLYON LİRALIK KATKI SAĞLADI

Meslek liseleri, yeni tip Koronavirüs salgınına rağmen üretim kapasitesini geçen yılın aynı dönemine göre % 25 artırarak ekonomiye, 10 ayda 330 milyon liralık katkı sundu.

Temizlik ve dezenfeksiyon ürünlerinden maskeye, tek kullanımlık önlük ve tulumdan yüz koruyucu siperliğe kadar pek çok ürünün seri üretimine geçen meslek liseleri, öğrencilerin uygulama becerilerini geliştirmesine önemli katkısı olan döner sermaye kapsamındaki kapasitesini artırmayı sürdürüyor.
Bu kapsamda, 2019’da yapılan üretimden elde edilen gelir, 2018’e göre % 40 artarak 400 milyon liraya ulaşmıştı.
Yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını nedeniyle okulların uzun süre kapalı olmasına rağmen bu yıl da artış eğilimi devam ediyor. Bu yılın ilk on ayında, meslek liselerinde üretimden elde edilen gelir, 2019’un aynı dönemine göre % 25 artarak 330 milyon liraya ulaştı.
Konuyla ilgili açıklama yapan Millî Eğitim Bakan Yardımcısı Mahmut Özer, son iki yılda mesleki eğitimde döner sermaye kapsamında meslek liselerindeki üretim kapasitesini artırmaya ve “eğitim-üretim-istihdam” döngüsünü güçlendirmeye çalıştıklarını söyledi.
Yapılan düzenleme ve planlamalar sonucunda geçen yıl üretimden elde edilen gelirin 2018’e göre % 40 arttığını aktaran Özer, şunları kaydetti: “Kovid-19 salgını nedeniyle bu yıl daha önce üretim yapılabilen çoğu üretim kaleminde sıkıntı yaşanmasına rağmen üretim portföyünde değişikliğe giderek bu sıkıntıyı aşmaya çalıştık. Özellikle maske, dezenfektan, yüz koruyucu siperlik, maske makinesi ve solunum cihazı gibi bu süreçte talep edilen ürünlerin üretimine odaklandık. Dolayısıyla Kovid-19 salgınına rağmen 2020 yılının ilk on ayında 2019’un aynı dönemine göre üretimden elde edilen geliri % 25 artırabildik. Bu yılın on ayında üretimden en fazla gelir sağlayan ilk üç il sırasıyla İstanbul, Ankara ve İzmir. Bu dönemde mesleki ve teknik eğitim okul ve kurumlarının yaptıkları üretimlerden İstanbul 33 milyon 884 bin lira, Ankara 25 milyon 955 bin lira ve İzmir 15 milyon 545 bin lira gelir elde etti.”
İstanbul Küçükçekmece Nahit Menteşe Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi birinci
Özer, okullar bazında yapılan üretim sıralamasında 7 milyon 656 bin liralık üretimle İstanbul Küçükçekmece Nahit Menteşe Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nin birinci, Kütahya Prof. Dr. Necmettin Erbakan Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nin 6 milyon 328 bin liralık üretimle ikinci ve Kayseri Melikgazi Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nin 5 milyon 982 bin liralık üretimle üçüncü olduğu bilgisini paylaştı.
Bakan Yardımcısı Mahmut Özer, 2020’de bu süreci başarıyla yürüten Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürlüğüne, tüm il müdürlerine, okul yöneticilerine öğretmen ve öğrencilere teşekkür etti.

Kaynak: T.C. Mili Eğitim Bakanlığı
Yasal Uyarı: Bu içerikte yer alan bilgi, görsel, tablolar, açıklama, yorum, analiz ve bir bütün olarak içeriğin tamamı sadece genel bilgilendirme amacıyla verilmiştir. Kişi veya kuruma özel profesyonel bir bilgilendirme ve yönlendirmede bulunma amacı güdülmemiştir. Konu ile benzerlik gösterse de her işletmenin kendi özel şartları nedeniyle farklı durumları olabilir. Bu nedenle, bu yazıda belirtilen içerikte yola çıkarak işletmenizi etkileyecek herhangi bir karar alıp uygulamaya geçmeden önce, uzmanına danışmanız menfaatiniz gereğidir. Muhasebenews veya ilişkili olduğu kişi veya kurumlardan hiç biri, bu belgede yer alan bilgi, tablo, görsel, görüş ve diğer türdeki tüm içeriklerin özel veya resmi, gerçek veya tüzel kişi, kurum ve organizasyonlar tarafından kullanılması sonucunda ortaya çıkabilecek zarar veya ziyandan sorumlu değildir.


BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here