Ana sayfa İstatistik Mayıs ayında geçen senenin aynı ayına göre protesto edilen senet adedi ve...

Mayıs ayında geçen senenin aynı ayına göre protesto edilen senet adedi ve tutarı azaldı

Mayıs 2020 protesto edilen senet adedi ve tutarı nedir?

83
0

Türkiye Bankalar Birliği Risk Merkezi

Protestolu Senetler

Mayıs 2020

Protesto edilen senet tutarı ve sayısı Mayıs ayında azaldı.

Mayıs 2020’de protesto edilen toplam 59 bin adet senedin parasal tutarı 834 milyon TL oldu.

Mayıs ayında geçen senenin aynı ayına göre, protesto edilen senet adedi ve tutarı ise sırasıyla yüzde 26 ve yüzde 58 azaldı. Bir önceki aya göre hem senet adedi hem de senet tutarında düşüş görüldü.

Ocak – Mayıs 2020 döneminde protesto edilen toplam 299 bin adet senedin tutarı 5,6 milyar TL oldu. Söz konusu dönemde, senet adedi bir öncesi yılın aynı dönemine göre yüzde 27, tutarı ise yüzde 37 geriledi.

İl bazında protesto edilen senetler

Ocak- Mayıs 2020 döneminde, adet olarak en fazla senedin protesto edildiği ilk 5 il sırası ile İstanbul, Ankara, İzmir, Konya ve Bursa oldu. Tutar olarak, Türkiye genelinde protesto edilen senetlerin yüzde 31,3’ünü İstanbul ilindekiler oluştururken, bunu yüzde 11,7 ile Ankara, yüzde 5,1 ile İzmir, yüzde 4,3 ile Konya ve yüzde 3,5 ile Bursa izledi. Protesto edilen senet tutarının en düşük olduğu iller ise Tunceli, Bayburt ve Kilis oldu.


Kaynak: TBB Verileri 29.06.2020
Yasal Uyarı: Bu içerikte yer alan bilgi, görsel, tablolar, açıklama, yorum, analiz ve bir bütün olarak içeriğin tamamı sadece genel bilgilendirme amacıyla verilmiştir. Kişi veya kuruma özel profesyonel bir bilgilendirme ve yönlendirmede bulunma amacı güdülmemiştir. Konu ile benzerlik gösterse de her işletmenin kendi özel şartları nedeniyle farklı durumları olabilir. Bu nedenle, bu yazıda belirtilen içerikte yola çıkarak işletmenizi etkileyecek herhangi bir karar alıp uygulamaya geçmeden önce, uzmanına danışmanız menfaatiniz gereğidir. Muhasebenews veya ilişkili olduğu kişi veya kurumlardan hiç biri, bu belgede yer alan bilgi, tablo, görsel, görüş ve diğer türdeki tüm içeriklerin özel veya resmi, gerçek veya tüzel kişi, kurum ve organizasyonlar tarafından kullanılması sonucunda ortaya çıkabilecek zarar veya ziyandan sorumlu değildir.


BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here