Ana sayfa Çalışma Hayatı Malulen Emekli Olan Kişi İşyeri Açarsa Emekli Maaşı Kesilir Mi?

  Malulen Emekli Olan Kişi İşyeri Açarsa Emekli Maaşı Kesilir Mi?

  404
  0

  Hastalık dolayısıyla, engelli olarak emekli olan bir kişi işyeri açabilir mi? Vergi muafiyeti var mıdır?

  Gelir Vergisi Mükellefiyeti için sağlık raporu aranmaz. Her kez Mükellefiyet açabilir. Ticari kazanç elde edenler için Vergi muafiyeti veya indirimi olmaz. Sadece Serbest Meslek kazancı elde eden S.M Erbapları, GVK 31 inci maddesinin 2 numaralı bendinde yer alan esaslara göre hesaplanan yıllık indirim uygulanır. İndirin GV matrahından yapılır.(215 Seri No.lu Gelir Vergisi Genel Tebliği)


  Engellilikleri nedeniyle malulen emekli olan kişiler, özel sektörde çalışmaya başlarsa malulen bağlanan emekli maaşı kesilmez. Çalışmaya başladığı iş yerindeki aylık ücretinden Sosyal Güvenlik Destekleme Primi (SGDP) kesilir. Bu yolla emekli aylıklarını almaya devam ederler.

  Emekli memur ve işçiler, kendi adına iş yeri açarsa emekli maaşlarından bir kesinti yapılmaz. Emekli memur, tekrar memur olarak çalışmaya başlarsa önceden bağlanan emekli aylığı kesilir. 4/1-b (Bağ-Kur) ve 4/1-a (SSK) emeklileri, memur olarak çalışmaya başlarsa, emeklilik maaşları kesilir.

   


  Kaynak: İSMMMO
  Yasal Uyarı: Bu içerikte yer alan bilgi, görsel, tablolar, açıklama, yorum, analiz ve bir bütün olarak içeriğin tamamı sadece genel bilgilendirme amacıyla verilmiştir. Kişi veya kuruma özel profesyonel bir bilgilendirme ve yönlendirmede bulunma amacı güdülmemiştir. Konu ile benzerlik gösterse de her işletmenin kendi özel şartları nedeniyle farklı durumları olabilir. Bu nedenle, bu yazıda belirtilen içerikte yola çıkarak işletmenizi etkileyecek herhangi bir karar alıp uygulamaya geçmeden önce, uzmanına danışmanız menfaatiniz gereğidir. Muhasebenews veya ilişkili olduğu kişi veya kurumlardan hiç biri, bu belgede yer alan bilgi, tablo, görsel, görüş ve diğer türdeki tüm içeriklerin özel veya resmi, gerçek veya tüzel kişi, kurum ve organizasyonlar tarafından kullanılması sonucunda ortaya çıkabilecek zarar veya ziyandan sorumlu değildir.


  BİR CEVAP BIRAK

  Please enter your comment!
  Please enter your name here