Ana sayfa Çalışma Hayatı Mali müşavirler sokağa çıkma kısıtlamasında müşterilerine gidebilir mi?

  Mali müşavirler sokağa çıkma kısıtlamasında müşterilerine gidebilir mi?

  Manuel düzenlenen Görev Belgelerinin süresi 12.5.2021 tarihine uzatıldı.

  111
  0

  Mali müşavirler görev belgesi almak zorunda mıdır? Yoksa kartı göstermemiz yeterli olur mu? Kartı göstersek yeterli oluyordu. Değişen bir şey var mı?

  Meslek mensuplarının görev belgesi almaları gerekmez kimlikleri yeterlidir. Konu ile ilgili olarak oda web sayfasında aşağıdaki link de bulunan açıklama yapıldı. 

  Mesleki ve diğer mevzuatlar daki değişiklikleri web sayfamızdan takip etmenizi öneririz.

  Duyuru ve değişiklikler güncel olarak üyeler iletilmektedir. 

  https://www.ismmmo.org.tr/Uye

  Sokağa çıkma yasağında mali müşavirlerin yanında çalışan personelleri kısıtlamadan muaf mıdır?

  Meslek mensupları ve yanlarında çalıştırdıkları personeller kısıtlamadan muaftır. 

  İnşaat firmasında çalışan mavi yaka personelimiz var. Şantiye Kırklareli’nde ama malzeme almak için İstanbul’a gelebiliyor ya da hafta sonu evine geliyor. Bu durumda e devletten nasıl bir izin belgesi almalıyız?

  Kişinin seyahat izin belgesi alması gerekir. Personel durum belgesine işin tanımını (şehirlerarası mal alımı) gösterir belge eklenerek çıktı alınmalıdır.

  Çalışma İzni Görev Belgesi Süresi Uzatıldı

  07.05.2021

  Bakanlığımızca muafiyet kapsamındaki işveren ve çalışanların manuel olarak doldurdukları çalışma izni görev belgesi formunun geçerlilik süresi 12 Mayıs 2021 Çarşamba Günü saat 24.00’e kadar uzatıldı.

  Genelgede, tam kapanma döneminde üretim, imalat, tedarik ve lojistik zincirlerinde herhangi bir aksama yaşanmaması için sokağa çıkma kısıtlaması muafiyeti getirilen işkolları ve görevlileri tespit edilerek duyurulduğu bildirildi.

  Genelgede, tam kapanma sürecinde muafiyet kapsamında bulunan işkollarında üretim faaliyetlerinin devamlılığını sağlamak ve muafiyetlerin suistimal edilmesini önlemek amacıyla, sokağa çıkma kısıtlamalarından muaf iş yerlerinde görevli kişilere e-Başvuru sistemi üzerinden “çalışma izin belgesi” veya manuel olarak doldurularak çalışan ve iş yeri yetkilisince imzalanıp onaylanan “çalışma izni görev belgesi formunu” alma ve denetimlerde ibraz etme zorunluluğunun getirildiği hatırlatıldı. 

  Genelgede, tam kapanma sürecinde muafiyet tanınan sektör çalışanlarına yönelik e-Başvuru sistemi üzerinden bugün itibariyle 9.5 milyona yakın başvuru neticelendirildiği ve muafiyet nedeni, güzergahı ve zamanı ile kısıtlı olacak şekilde çalışma izni görev belgesi düzenlendiği belirtildi.

  Genelgede, Nace kodu eşleşme hatası, muafiyet kapsamındaki bir işyerinde görev yapmasına rağmen alt işvereninin muafiyet kapsamında olmaması nedeniyle çalışma izni görev belgesi alamayanlar ile erişim hatası gibi geçici durumlar göz önünde bulundurulduğunda;sistem üzerinden görev belgesi alınamamasının üretim, imalat, tedarik ve lojistik zincirlerinde herhangi bir aksamaya yol açmaması için Ek’te yer alan ve işveren ile çalışanın beyanı/taahhüdüyle manuel doldurularak imza altına alınan “çalışma izni görev belgesi formunun” geçerlilik süresinin 12 Mayıs 2021 Çarşamba Günü saat 24.00’e kadar uzatıldığı ifade edildi.


  Kaynak: İsmmmo, T.C. İçişleri Bakanlığı
  Yasal Uyarı: Bu içerikte yer alan bilgi, görsel, tablolar, açıklama, yorum, analiz ve bir bütün olarak içeriğin tamamı sadece genel bilgilendirme amacıyla verilmiştir. Kişi veya kuruma özel profesyonel bir bilgilendirme ve yönlendirmede bulunma amacı güdülmemiştir. Konu ile benzerlik gösterse de her işletmenin kendi özel şartları nedeniyle farklı durumları olabilir. Bu nedenle, bu yazıda belirtilen içerikte yola çıkarak işletmenizi etkileyecek herhangi bir karar alıp uygulamaya geçmeden önce, uzmanına danışmanız menfaatiniz gereğidir. Muhasebenews veya ilişkili olduğu kişi veya kurumlardan hiç biri, bu belgede yer alan bilgi, tablo, görsel, görüş ve diğer türdeki tüm içeriklerin özel veya resmi, gerçek veya tüzel kişi, kurum ve organizasyonlar tarafından kullanılması sonucunda ortaya çıkabilecek zarar veya ziyandan sorumlu değildir.


  BİR CEVAP BIRAK

  Please enter your comment!
  Please enter your name here