Ana sayfa SGK Mali müşavirler iş yerlerinde tercüman çalıştırabilir mi?

  Mali müşavirler iş yerlerinde tercüman çalıştırabilir mi?

  73
  0

  Limited şirket sahibi bir mükellefim haftanın 5 günü ofisimde arap mükelleflerine tercümanlık görevi yapacaktır. Bununla alakalı kendisine sgk kaydı yapmak istiyorum. Mevzuat gereği mükellefimi işyerimde ssk lı gösterebilir miyim?

  SMMM ruhsatlı işyerinizde çalıştırmaktan bahsediyor iseniz; işyerinizde fiilen çalışacak olan kişinin tercüman meslek kodu ile çalıştıracağınıza engel bir düzenleme bulunmamaktadır.

  Çalışanınızı sigortalı bildirebilirsiniz.

  Bağımlı çalıştığım anonim şirketin, vergi beyannamelerini gönderme vb. mali müşavirlik gerektiren tüm işlemlerini yapabilir miyim?

  VUK 340 seri nolu genel tebliğe göre çalıştığınız şirket şifre alabilmek için Odadan “Üye kayıt belgesi” alacaksınız. Şirket yetkilisi ile Şirketin bağlı olduğu vergi dairesine müracaat ederek şirket adına şifre alınır, beyanname ve bildirimler gönderilir. Meslek mensuplarının sorumluluğu VUK Mük. Md 227’de belirtilmiştir.


  Kaynak: İSMMMO
  Yasal Uyarı: Bu içerikte yer alan bilgi, görsel, tablolar, açıklama, yorum, analiz ve bir bütün olarak içeriğin tamamı sadece genel bilgilendirme amacıyla verilmiştir. Kişi veya kuruma özel profesyonel bir bilgilendirme ve yönlendirmede bulunma amacı güdülmemiştir. Konu ile benzerlik gösterse de her işletmenin kendi özel şartları nedeniyle farklı durumları olabilir. Bu nedenle, bu yazıda belirtilen içerikte yola çıkarak işletmenizi etkileyecek herhangi bir karar alıp uygulamaya geçmeden önce, uzmanına danışmanız menfaatiniz gereğidir. Muhasebenews veya ilişkili olduğu kişi veya kurumlardan hiç biri, bu belgede yer alan bilgi, tablo, görsel, görüş ve diğer türdeki tüm içeriklerin özel veya resmi, gerçek veya tüzel kişi, kurum ve organizasyonlar tarafından kullanılması sonucunda ortaya çıkabilecek zarar veya ziyandan sorumlu değildir.


  BİR CEVAP BIRAK

  Please enter your comment!
  Please enter your name here