Ana sayfa Muhasebe Mahkeme kararına istinaden şirket çalışanına ödediğimiz bedelleri gider olarak yazılabilir miyiz?

Mahkeme kararına istinaden şirket çalışanına ödediğimiz bedelleri gider olarak yazılabilir miyiz?

66
0

Mahkeme kararına istinaden şirket çalışanımıza maddi ve manevi tazminat ve faiz ödenmiştir.

193 sayılı GVK madde 40/3’e göre işle ilgili olmak üzere mukavelenameye veya ilama ve kanun emrine istinaden ödenen zarar, ziyan ve tazminatları gider yazılabilir. Bu maddeye ya da başka bir maddeye göre faiz giderini gider yazabilir miyiz?

Gider yazılabilirsiniz.

SGK onaylarken bordroda yer alan fazla mesailer ikramiye prim sütununda mı görünmeli yoksa brüt ücrete dahil edilerek mı gösterip e-bildirgeden onay verilmelidir?

Hak edilen ücret kısmında ücrete eklenerek gösterilmelidir.


Kaynak: İSMMMO
Yasal Uyarı: Bu içerikte yer alan bilgi, görsel, tablolar, açıklama, yorum, analiz ve bir bütün olarak içeriğin tamamı sadece genel bilgilendirme amacıyla verilmiştir. Kişi veya kuruma özel profesyonel bir bilgilendirme ve yönlendirmede bulunma amacı güdülmemiştir. Konu ile benzerlik gösterse de her işletmenin kendi özel şartları nedeniyle farklı durumları olabilir. Bu nedenle, bu yazıda belirtilen içerikte yola çıkarak işletmenizi etkileyecek herhangi bir karar alıp uygulamaya geçmeden önce, uzmanına danışmanız menfaatiniz gereğidir. Muhasebenews veya ilişkili olduğu kişi veya kurumlardan hiç biri, bu belgede yer alan bilgi, tablo, görsel, görüş ve diğer türdeki tüm içeriklerin özel veya resmi, gerçek veya tüzel kişi, kurum ve organizasyonlar tarafından kullanılması sonucunda ortaya çıkabilecek zarar veya ziyandan sorumlu değildir.


BENZER İÇERİKLER

Sgk prim iadesi nasıl hesaplanmaktadır?

İşe iade davası sonucu işe geri dönen personelimiz için ücretsiz izin desteği başvurusunda bulunabilir…

Mahkeme işe iade kararı verirse işverenin işçiyi kaç gün içerisinde işe başlatması gerekir?

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here