Ana sayfa Dünya Macaristan’da Ekim 2019’da sanayi üretim hacmi yıllık bazda %6,1 arttı

Macaristan’da Ekim 2019’da sanayi üretim hacmi yıllık bazda %6,1 arttı

406
0

Macaristan’da Ekim 2019’da sanayi üretim hacmi yıllık bazda %6,1 arttı

Macaristan İstatistik Ofisi’nin yayınladığı verilere göre, Macaristan’da Ekim 2019’da, sanayi üretim hacmi yıllık bazda %6,1 arttı. İş günü etkisinden arındırılmış şekilde, üretim %6,4 arttı.

Sanayi üretimi, mevsimsellik ve iş günü etkisinden arındırılmış endekse göre, bir önceki aya göre %0,4 oranında gerçekleşti.

Sanayi ihracatının hacmi yıllık bazda %8,2 arttı. İmalat satışlarında ihracatın %37’sini temsil eden nakliye ekipmanları ihracatı, %15,2 oranında artmış; bilgisayar, elektronik ve optik ürünlerin üretiminde %17’ye karşılık gelen ihracat %12,2 oranında artmıştır.

Endüstriyel yurt içi satışlar %4,1 artarken, üretimde yurtiçi satışlar bir önceki yılın aynı ayına göre %5,3 arttı.

Sanayi üretimi, üretimi temsil eden belirleyici ağırlıkta (%96) %6,1 oranında artarken, madencilik ve taşocakçılığı %8,4 oranında artmıştır. Enerji sanayi üretimi (elektrik, gaz, buhar ve iklimlendirme arzı) önceki yılın seviyesi olan %2,6 oranındaydı.


Kaynak: Macaristan İstatistik Ofisi / Link: https://www.ksh.hu/docs/eng/xftp/gyor/ipa/eipa1910.html
Yasal Uyarı: Bu içerikte yer alan bilgi, görsel, tablolar, açıklama, yorum, analiz ve bir bütün olarak içeriğin tamamı sadece genel bilgilendirme amacıyla verilmiştir. Kişi veya kuruma özel profesyonel bir bilgilendirme ve yönlendirmede bulunma amacı güdülmemiştir. Konu ile benzerlik gösterse de her işletmenin kendi özel şartları nedeniyle farklı durumları olabilir. Bu nedenle, bu yazıda belirtilen içerikte yola çıkarak işletmenizi etkileyecek herhangi bir karar alıp uygulamaya geçmeden önce, uzmanına danışmanız menfaatiniz gereğidir. Muhasebenews veya ilişkili olduğu kişi veya kurumlardan hiç biri, bu belgede yer alan bilgi, tablo, görsel, görüş ve diğer türdeki tüm içeriklerin özel veya resmi, gerçek veya tüzel kişi, kurum ve organizasyonlar tarafından kullanılması sonucunda ortaya çıkabilecek zarar veya ziyandan sorumlu değildir.


BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here