Ana sayfa Dünya Macaristan’da Ekim 2019’da ihracat hacmi bir önceki yılın aynı dönemine kıyasla %8...

Macaristan’da Ekim 2019’da ihracat hacmi bir önceki yılın aynı dönemine kıyasla %8 arttı

461
0

Macaristan’da Ekim 2019’da ihracat hacmi bir önceki yılın aynı dönemine kıyasla %8 arttı

Macaristan İstatistik Ofisi’nin yayınladığı verilere göre, Macaristan’da Ekim 2019’da ihracat hacmi bir önceki yılın aynı dönemine kıyasla %8,0, ithalat hacmi ise %7,1 arttı. Ekim 2018’e göre ihracat fazlası 264 milyon Euro artarak 479 milyon Euro oldu. Takvim etkisinde arındırılmış verilere göre, ihracat hacmi %8,2, ithalat hacmi %6,9 arttı. Ocak-Ekim 2019’da, malların dış ticaret dengesi fazlası, bir önceki yıla kıyasla 331 milyon Euro azalarak 4.4 milyar Euro oldu. Euro bazında ihracat değeri %6,8, ithalat değeri ise %4,1 arttı. Mal ticaretindeki dış ticaret dengesi ise 264 milyon Euro arttı.

Malların dış ticaretinin forint (HUF-Macaristan para birimi) fiyat seviyesi ithalatta %0,4 oranında azaldı ve ihracatta bir önceki yılın aynı ayına kıyasla %1,4 oranında arttı. Dış ticaret forint (HUF) değeri %1,8 arttı. Forint döviz kuru, Euro karşısında %2,4, dolar karşısında ise %6,5 oranında zayıfladı.

Üretilen malların ihracat hacmi %1,2, ithalatı ise %2,9 oranında arttı. Yakıtların ve elektrik enerjisinin ihracat hacmi %18 artarken, ithalat hacmi %8,6 azaldı.

AB Üye Devletleri’ne yapılan ihracat %5,0, Üye Devletlerden yapılan ithalat %6,5 arttı. Dış ticaret malları fazlası 5,8 milyon Euro azalarak 988 milyon Euro oldu. Bu ülkeler ihracatın %80’ini ve ithalatın %74’ünü oluşturdu. AB dışı ticarette ihracat hacmi %22, ithalat hacmi ise %9,3 arttı.


Kaynak: Macaristan İstatistik Ofisi / Link: https://www.ksh.hu/docs/eng/xftp/gyor/kul/ekul1910.html
Yasal Uyarı: Bu içerikte yer alan bilgi, görsel, tablolar, açıklama, yorum, analiz ve bir bütün olarak içeriğin tamamı sadece genel bilgilendirme amacıyla verilmiştir. Kişi veya kuruma özel profesyonel bir bilgilendirme ve yönlendirmede bulunma amacı güdülmemiştir. Konu ile benzerlik gösterse de her işletmenin kendi özel şartları nedeniyle farklı durumları olabilir. Bu nedenle, bu yazıda belirtilen içerikte yola çıkarak işletmenizi etkileyecek herhangi bir karar alıp uygulamaya geçmeden önce, uzmanına danışmanız menfaatiniz gereğidir. Muhasebenews veya ilişkili olduğu kişi veya kurumlardan hiç biri, bu belgede yer alan bilgi, tablo, görsel, görüş ve diğer türdeki tüm içeriklerin özel veya resmi, gerçek veya tüzel kişi, kurum ve organizasyonlar tarafından kullanılması sonucunda ortaya çıkabilecek zarar veya ziyandan sorumlu değildir.


BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here