Ana sayfa Muhasebe Lokanta sektöründe hizmet veren firmalar yıl sonunda kadar %1 KDV’li satış yapabilir...

  Lokanta sektöründe hizmet veren firmalar yıl sonunda kadar %1 KDV’li satış yapabilir mi?

  80
  0

  01 Ağustos 2020 itibariyle bazı hizmet sektörlerinde katma değer vergisi oranlarındaki değişiklik neticesinde, bünyemizde hizmet verdiğimiz pastane sektöründe hizmet üreten firmamız perakende satışlarında %1 KDV uygularken, toptan satışlarında uygulaması gereken KDV oranı %1 midir, yoksa % 8 mi KDV uygulamalıdır?

  01/08/2020 tarihinde değil uygulama 31/07/2020 tarihinden itibaren başlanmıştır.

  % 1 uygulaması konusunda toptan perakende ayrımı yapılmamıştır. Bize göre % 1 uygulanır.

  Tavukçu ve kebapçı müşterilerimiz aldıkları ürünü işledikten sonra pişirip satış yapıyorlar. Bunların tavuk alış faturaları KDV oranı da %8 ‘den %1’e düştü mü?

  Alışta KDV oranı düşmedi lokantada yapılan satış için % 1 KDV hesaplanır.


  Kaynak: İSMMMO
  Yasal Uyarı: Bu içerikte yer alan bilgi, görsel, tablolar, açıklama, yorum, analiz ve bir bütün olarak içeriğin tamamı sadece genel bilgilendirme amacıyla verilmiştir. Kişi veya kuruma özel profesyonel bir bilgilendirme ve yönlendirmede bulunma amacı güdülmemiştir. Konu ile benzerlik gösterse de her işletmenin kendi özel şartları nedeniyle farklı durumları olabilir. Bu nedenle, bu yazıda belirtilen içerikte yola çıkarak işletmenizi etkileyecek herhangi bir karar alıp uygulamaya geçmeden önce, uzmanına danışmanız menfaatiniz gereğidir. Muhasebenews veya ilişkili olduğu kişi veya kurumlardan hiç biri, bu belgede yer alan bilgi, tablo, görsel, görüş ve diğer türdeki tüm içeriklerin özel veya resmi, gerçek veya tüzel kişi, kurum ve organizasyonlar tarafından kullanılması sonucunda ortaya çıkabilecek zarar veya ziyandan sorumlu değildir.


  BİR CEVAP BIRAK

  Please enter your comment!
  Please enter your name here