Ana sayfa Dünya Litvanya’da 2018 yılında turizm sektöründe üretilen katma değer %4,9 oranında arttı

Litvanya’da 2018 yılında turizm sektöründe üretilen katma değer %4,9 oranında arttı

587
0

Litvanya’da 2018 yılında turizm sektöründe üretilen katma değer %4,9 oranında arttı

Litvanya İstatistik Kurumu’nun yayınladığı verilere göre, Litvanya’da 2018 yılında, 2017 yılına kıyasla turizm sektöründe üretilen katma değer %4,9 oranında artarak toplam 1,2 milyar Euro oldu, yani ülkenin brüt katma değerinin %2,9’unu oluşturdu.

Turizm sektörünün katma değeri, brüt katma değer karşısında %0,1 yüzde puanı azalmıştır. Turizm üretimi %9,2 oranında büyümüş ve cari fiyatlarla 2,4 milyar Euro olmuştur. 2018 yılında bu sektörde 48.3 bin kişi çalışmış, yani özel sektördeki tüm çalışanların %4.8’i.

2018 yılında, 2017’ye kıyasla, Litvanya’da yaşayanların yurt içinden bir gece konakladıkları gezileri %4,5 artarken, yabancıların bir gece konakladıkları gezi sayısı %11,9 arttı. Yabancı ziyaretçilerin aynı gün içinde yaptıkları gezi sayısı %7,3 arttı. 2018’de, Litvanya’da yaşayanların ülke içindeki aynı gün kısa yolculukları 2017’den daha sıktı (yabancı ziyaretçilerin aynı gün içinde yaptıkları gezi sayısı ise %2,7 arttı).

2018 yılında, Litvanya’daki yabancı bir turistin seyahat başına ortalama harcaması 338 Euro’yken, yerli turistin harcaması 75 Euro olarak kaydedildi.


Kaynak: Litvanya İstatistik Kurumu / Link: https://osp.stat.gov.lt/informaciniai-pranesimai?articleId=7018672
Yasal Uyarı: Bu içerikte yer alan bilgi, görsel, tablolar, açıklama, yorum, analiz ve bir bütün olarak içeriğin tamamı sadece genel bilgilendirme amacıyla verilmiştir. Kişi veya kuruma özel profesyonel bir bilgilendirme ve yönlendirmede bulunma amacı güdülmemiştir. Konu ile benzerlik gösterse de her işletmenin kendi özel şartları nedeniyle farklı durumları olabilir. Bu nedenle, bu yazıda belirtilen içerikte yola çıkarak işletmenizi etkileyecek herhangi bir karar alıp uygulamaya geçmeden önce, uzmanına danışmanız menfaatiniz gereğidir. Muhasebenews veya ilişkili olduğu kişi veya kurumlardan hiç biri, bu belgede yer alan bilgi, tablo, görsel, görüş ve diğer türdeki tüm içeriklerin özel veya resmi, gerçek veya tüzel kişi, kurum ve organizasyonlar tarafından kullanılması sonucunda ortaya çıkabilecek zarar veya ziyandan sorumlu değildir.


BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here