Ana sayfa Vergi Lise stajyerleri muhtasar beyannamede bildirilir mi?

  Lise stajyerleri muhtasar beyannamede bildirilir mi?

  Stajyerlere ödenen ücretler muhtasar beyannamede bildirilecek mi?

  72
  0

  Firmamıza haftanın belli günlerinde çalışmak üzere lise stajyeri aldık. Firma olarak bizim yapmamız gereken resmi bir işlem var mıdır? Stajyere ücret verme zorunluluğu var mıdır? Ücret vermek istersek bordro da ne şekilde göstermek gerekir?

  GVK 23/12.Maddesi aşağıdaki gibidir.

  “3308 sayılı Çıraklık ve Mesleki Eğitim Kanunu’na tabi çırakların asgari ücreti aşmayan ücretleri. GV den istisnadır.

  Aynı Şekilde DV II sayılı Tablonun 32. fıkrasına göre GV den istisna edilen ücretlerden DV hesaplanmaz.

  Vergi kesilmeyen çalışanlar Muhtasar beyannamede beyan edilmez.

  Aylık muhsgk gönderirken beyanname onaylamama rağmen sgk onay bekliyor şeklinde kaldı.

  10 gündür hiçbir birimden yardım alamadım şu anda sgk onaylanmamış gözüküyor. İptal edemiyorum yeni bildirge gönderemiyorum. Ne yapmalıyız?

  İlgili sosyal güvenlik biriminizle e-posta ortamında görüşünüz telefonla iptale ilişkin yardımcı olmuyorlar. E-posta atılması halinde sistemde askıda kalan bildirimlerin iptali yapılmaktadır.


  Kaynak: İSMMMO
  Yasal Uyarı: Bu içerikte yer alan bilgi, görsel, tablolar, açıklama, yorum, analiz ve bir bütün olarak içeriğin tamamı sadece genel bilgilendirme amacıyla verilmiştir. Kişi veya kuruma özel profesyonel bir bilgilendirme ve yönlendirmede bulunma amacı güdülmemiştir. Konu ile benzerlik gösterse de her işletmenin kendi özel şartları nedeniyle farklı durumları olabilir. Bu nedenle, bu yazıda belirtilen içerikte yola çıkarak işletmenizi etkileyecek herhangi bir karar alıp uygulamaya geçmeden önce, uzmanına danışmanız menfaatiniz gereğidir. Muhasebenews veya ilişkili olduğu kişi veya kurumlardan hiç biri, bu belgede yer alan bilgi, tablo, görsel, görüş ve diğer türdeki tüm içeriklerin özel veya resmi, gerçek veya tüzel kişi, kurum ve organizasyonlar tarafından kullanılması sonucunda ortaya çıkabilecek zarar veya ziyandan sorumlu değildir.


  BİR CEVAP BIRAK

  Please enter your comment!
  Please enter your name here