Ana sayfa Mevzuat Limited şirketlerin ortaklarının kamuya ve amme borçlarına karşı sorumlulukları nedir?

Limited şirketlerin ortaklarının kamuya ve amme borçlarına karşı sorumlulukları nedir?

Limited şirketlerin ortaklarının kamuya ve amme borçlarına karşı sorumlulukları nedir?

382
0

LTD.STİ’lerde şirket ortaklarının sorumluluğu ile ilgili

1- Şirket ortaklarının borçlara karşı sorumluluğu, kurucu ortak veya şirkete sonradan hisse alıp ortak olanlar acısından bir fark var mı?

 2- Kurucu ortak veya sonradan hisse alıp şirkete ortak olanların şirketin SGK – vergi – ve şirket ticari borç – alacakları karşısındaki sorumluluğu nedir?

 

Vergi hukuku açısında Limited şirket ortaklarının kamuya karşı sorumlulukları 6183 sayılı kanın 35. maddesinde aşağıdaki gibi düzenlenmiştir.

 

Limited şirketlerin amme borçları Madde 35
Limited şirket ortakları, şirketten tamamen veya kısmen tahsil edilemeyen veya tahsil edilemeyeceği anlaşılan amme alacağından sermaye hisseleri oranında doğrudan doğruya sorumlu olurlar ve bu Kanun hükümleri gereğince takibe tabi tutulurlar. Ortağın şirketteki sermaye payını devretmesi halinde, payı devreden ve devralan şahıslar devir öncesine ait amme alacaklarının ödenmesinden birinci fıkra hükmüne göre müteselsilen sorumlu tutulur.

 

Amme alacağının doğduğu ve ödenmesi gerektiği zamanlarda pay sahiplerinin farklı şahıslar olmaları halinde bu şahıslar, amme alacağının ödenmesinden birinci fıkra hükmüne göre müteselsilen sorumlu tutulur.


Kaynak: İsmmmo
Yasal Uyarı: Bu içerikte yer alan bilgi, görsel, tablolar, açıklama, yorum, analiz ve bir bütün olarak içeriğin tamamı sadece genel bilgilendirme amacıyla verilmiştir. Kişi veya kuruma özel profesyonel bir bilgilendirme ve yönlendirmede bulunma amacı güdülmemiştir. Konu ile benzerlik gösterse de her işletmenin kendi özel şartları nedeniyle farklı durumları olabilir. Bu nedenle, bu yazıda belirtilen içerikte yola çıkarak işletmenizi etkileyecek herhangi bir karar alıp uygulamaya geçmeden önce, uzmanına danışmanız menfaatiniz gereğidir. Logomuhasebe karen ltd veya ilişkili olduğu kişi veya kurumlardan hiç biri, bu belgede yer alan bilgi, tablo, görsel, görüş ve diğer türdeki tüm içeriklerin özel veya resmi, gerçek veya tüzel kişi, kurum ve organizasyonlar tarafından kullanılması sonucunda ortaya çıkabilecek zarar veya ziyandan sorumlu değildir.


BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here