Ana sayfa Muhasebe Leasingle alınan makine için amortisman mı ayıracağız yoksa gelen faturayı gider mi...

Leasingle alınan makine için amortisman mı ayıracağız yoksa gelen faturayı gider mi yazacağız?

287
0
Leasingle alınan makine için amortisman mı ayıracağız yoksa gelen faturayı gider mi yazacağız?

2.sınıf işletme defterine mensup bir mükellef 2 yıl ödemeli finansal kiralama sözleşmesi ile üretimde kullanılmak üzere makine almıştır.
Her ay taksitler ödendikçe gider mi yazacağız yoksa amortisman mı tabi tutacağız? Ya da her ay sadece taksitler ödendikçe KDV’sini indirim konusu yapıp, kiralama süresi sonunda makinenin mülkiyeti mükellefe geçtikten sonra mı amortismana tabi tutacağız?
Luca muhasebe programında nasıl bir kayıt oluşturmamız gerekiyor?

Makine için her yıl amortisman ayrılır. Ayrıca finansal kiralama için ödenen kira ve faiz giderleşir.

 

 


Kaynak: İsmmmo
Yasal Uyarı: Bu içerikte yer alan bilgi, görsel, tablolar, açıklama, yorum, analiz ve bir bütün olarak içeriğin tamamı sadece genel bilgilendirme amacıyla verilmiştir. Kişi veya kuruma özel profesyonel bir bilgilendirme ve yönlendirmede bulunma amacı güdülmemiştir. Konu ile benzerlik gösterse de her işletmenin kendi özel şartları nedeniyle farklı durumları olabilir. Bu nedenle, bu yazıda belirtilen içerikte yola çıkarak işletmenizi etkileyecek herhangi bir karar alıp uygulamaya geçmeden önce, uzmanına danışmanız menfaatiniz gereğidir. Muhasebenews veya ilişkili olduğu kişi veya kurumlardan hiç biri, bu belgede yer alan bilgi, tablo, görsel, görüş ve diğer türdeki tüm içeriklerin özel veya resmi, gerçek veya tüzel kişi, kurum ve organizasyonlar tarafından kullanılması sonucunda ortaya çıkabilecek zarar veya ziyandan sorumlu değildir.


BENZER İÇERİKLER

Makine kurulumunu hangi hesaba gider kaydedeceğim?

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here