Ana sayfa Muhasebe Kurumlar vergisi beyannamesinde gösterilmeyen geçmiş yıl zararları kardan mahsup edilebilir mi?

Kurumlar vergisi beyannamesinde gösterilmeyen geçmiş yıl zararları kardan mahsup edilebilir mi?

886
0

Birleşme sonucunda oluşan geçmiş yıllar zararını kurumlar vergisi 9.maddesi gereği beş yıl boyunca münfesih olan kurumun faaliyetini aynen devam etmesi şartı var. Birleşme fişi yaparken fişin içinde bunu gösterdik. Ancak beyanname de gösteremedik. Şimdi mizanda geçmiş yıllar zararında bulunuyor. Firma bu dönem kar yaptı. Bunu muhasebe kaydında geçmiş yıllar zararı ile karı mahsup edip geri kalan kısmını kar dağıtımı yapabilir miyiz?

 

Mali zararın mali kardan mahsup edilebilmesi için beyanname de gösterilmesi şarttır.

 

 

 

 

 


Kaynak: İSMMMO
Yasal Uyarı: Bu içerikte yer alan bilgi, görsel, tablolar, açıklama, yorum, analiz ve bir bütün olarak içeriğin tamamı sadece genel bilgilendirme amacıyla verilmiştir. Kişi veya kuruma özel profesyonel bir bilgilendirme ve yönlendirmede bulunma amacı güdülmemiştir. Konu ile benzerlik gösterse de her işletmenin kendi özel şartları nedeniyle farklı durumları olabilir. Bu nedenle, bu yazıda belirtilen içerikte yola çıkarak işletmenizi etkileyecek herhangi bir karar alıp uygulamaya geçmeden önce, uzmanına danışmanız menfaatiniz gereğidir. Muhasebenews veya ilişkili olduğu kişi veya kurumlardan hiç biri, bu belgede yer alan bilgi, tablo, görsel, görüş ve diğer türdeki tüm içeriklerin özel veya resmi, gerçek veya tüzel kişi, kurum ve organizasyonlar tarafından kullanılması sonucunda ortaya çıkabilecek zarar veya ziyandan sorumlu değildir.


BENZER İÇERİKLER

 

Geçmiş Yıl Zararlarının Geçmiş Yıl Karlarına Mahsubu Kar Dağıtımı Sayılır mı?

 

 

 

Mahsup imkanı kalmayan geçmiş yıl zararları sonraki yıl karlarından mahsup edilebilir mi?

 

 

 

İlgili Dönemde Kurumlar Vergisi Beyannamesinde Gösterilmeyen Geçmiş Yıl Zararları İzleyen Dönemlerde İndirim Konusu Yapılabilir mi?

 

 


BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here