Ana sayfa Vergi Kurtarıcı olarak adlandırılan aracımızı yenilediğimizde ÖTV istinasından faydalanabilir miyiz?

Kurtarıcı olarak adlandırılan aracımızı yenilediğimizde ÖTV istinasından faydalanabilir miyiz?

Kurtarıcı olarak adlandırılan aracımızı yenilediğimizde ÖTV istinasından faydalanabilir miyiz?

177
0

Konu: Kurtarıcı Olarak Adlandırılan Araçların Yenilenmesi Halinde 4760 sayılı Özel Tüketim Vergisi Kanununun Geçici 7’nci Maddesinde Düzenlenen İstisna Uygulamasından yararlanıp Yararlanılamayacağı hk.

…kurtarıcı” olarak kullandığınız taşıtların yenilenmesi amacıyla 4760 sayılı Özel Tüketim Vergisi Kanununun geçici 7 nci maddesinde düzenlenen istisnadan yararlanıp yararlanamayacağınız hususunda…

…şehir içi yolcu veya ticari yük taşımacılığı faaliyetinden dolayı mükellefiyeti bulunmayan …İktisadi İşletmesinin, söz konusu istisnadan yararlanması mümkün olmadığı gibi, başvurunuzda bahsi geçen 87.05 tarife pozisyonunda yer alan özel amaçlı (kurtarıcı) taşıtların yenilenmesi amacıyla Özel Tüketim Vergisi Kanununun geçici 7’nci maddesinde düzenlenen istisnadan yararlanılması da mümkün değildir.

 


Kaynak: İSTANBUL VERGİ DAİRESİ BAŞKANLIĞI Mükellef Hizmetleri Katma Değer Vergisi Grup Müdürlüğü 28.06.2019 – 39044742-135-524277 Sayılı Genelge
Yasal Uyarı: Bu içerikte yer alan bilgi, görsel, tablolar, açıklama, yorum, analiz ve bir bütün olarak içeriğin tamamı sadece genel bilgilendirme amacıyla verilmiştir. Kişi veya kuruma özel profesyonel bir bilgilendirme ve yönlendirmede bulunma amacı güdülmemiştir. Konu ile benzerlik gösterse de her işletmenin kendi özel şartları nedeniyle farklı durumları olabilir. Bu nedenle, bu yazıda belirtilen içerikte yola çıkarak işletmenizi etkileyecek herhangi bir karar alıp uygulamaya geçmeden önce, uzmanına danışmanız menfaatiniz gereğidir. Muhasebenews veya ilişkili olduğu kişi veya kurumlardan hiç biri, bu belgede yer alan bilgi, tablo, görsel, görüş ve diğer türdeki tüm içeriklerin özel veya resmi, gerçek veya tüzel kişi, kurum ve organizasyonlar tarafından kullanılması sonucunda ortaya çıkabilecek zarar veya ziyandan sorumlu değildir.


BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here