Ana sayfa Vergi Kullanılmayan müdürler kurulu defteri için noterden ara tasdik yaptırılmalı mıdır?

  Kullanılmayan müdürler kurulu defteri için noterden ara tasdik yaptırılmalı mıdır?

  Müdürler kurulu karar defteri

  7
  0

  2 ortaklı bir limited şirketiz. Firmada, biri kurucu ortak olan diğeri de 4a kapsamında çalışan olmak üzere 2 tane müdür vardır. 2013 yılında notere tasdik ettirilmiş olan bir müdürler kurulu karar defteri vardır. Bu defter tasdik ettirilmiş ama bugüne kadar hiç kullanılmamıştır. Sadece 2020 yılı ocak ayında bir defa ara onay yaptırılmış bu NOTER ARA ONAY SAYFASINDA ” ….. GÖRÜLMÜŞTÜR, 2 sayfasından 70. sayfasına kadar 2020 yılında kullanılmak üzere ara onay yenilemesi yapılmıştır.” cümlesi yazılmıştır. Bu işlem den sonra da bugüne kadar hiçbir işlem yapılmamıştır. Hiçbir sayfası kullanılmamıştır. Bu defter için kullanılma zorunluluğu var mı?

  Defteri kullanmıyor iseniz noter işlemi yaptırmanız gerekmez.

  Bir limited şirket kuruldu iki tane münferit temsil yetkisine sahip müdür var. Birisi müdürler kurulu başkanı, bu durumda müdürler kurulu karar defteri tasdik ettirmemiz zorunlu mu? 

  Genel kurul toplantı ve müzakere defteri tutulacak. LİMİTED ŞİRKETLERİN TUTACAĞI DEFTERLER:

  a) Yevmiye Defteri

  b) Defteri Kebir

  c) Envanter Defteri

  d) Pay Defteri

  e) Genel Kurul Toplantı ve Müzakere Defteri

  Limited şirketlerde halen kullanılmakta olan ortaklar kurulu karar defterlerinde yeterli yaprakları bulunmak kaydıyla, genel kurul toplantı ve müzakere defteri olarak kullanılmaya devam olunabilir. (Ticari Defter Tebliği Geçici Madde -3/2)

  Mevcut durumda kullanılmakta olan, pay defteri ile genel kurul toplantı ve müzakere defteri yeterli yaprakları bulunmak kaydıyla ve bu Tebliğde belirtilen bilgilerden eksik olanların yazılması suretiyle açılış onayı yapılmaksızın kullanılmaya devam edilebilir. (Ticari defter tebliği Geçici Madde -3/1)

  2022 YILINDA TUTULACAK TİCARİ DEFTERLER VE TASDİK SÜRELERİ 


  Kaynak: İsmmmo, GİB
  Yasal Uyarı: Bu içerikte yer alan bilgi, görsel, tablolar, açıklama, yorum, analiz ve bir bütün olarak içeriğin tamamı sadece genel bilgilendirme amacıyla verilmiştir. Kişi veya kuruma özel profesyonel bir bilgilendirme ve yönlendirmede bulunma amacı güdülmemiştir. Konu ile benzerlik gösterse de her işletmenin kendi özel şartları nedeniyle farklı durumları olabilir. Bu nedenle, bu yazıda belirtilen içerikte yola çıkarak işletmenizi etkileyecek herhangi bir karar alıp uygulamaya geçmeden önce, uzmanına danışmanız menfaatiniz gereğidir. Muhasebenews veya ilişkili olduğu kişi veya kurumlardan hiç biri, bu belgede yer alan bilgi, tablo, görsel, görüş ve diğer türdeki tüm içeriklerin özel veya resmi, gerçek veya tüzel kişi, kurum ve organizasyonlar tarafından kullanılması sonucunda ortaya çıkabilecek zarar veya ziyandan sorumlu değildir.


  BİR CEVAP BIRAK

  Please enter your comment!
  Please enter your name here