Ana sayfa Dünya Kredi Derecelendirme Kuruluşu Fitch, Finlandiya’nın Kredi Notunu AA+ Olarak Doğruladı

  Kredi Derecelendirme Kuruluşu Fitch, Finlandiya’nın Kredi Notunu AA+ Olarak Doğruladı

  43
  0

  Geçtiğimiz Ocak ayında Finlandiya’nın görünümünü olumludan durağana indiren derecelendirme kuruluşu Fitch, 23/04/2021 tarihinde yaptığı son düzenli analizinde, Finlandiya’nın AA+ olan kredi notunu doğruladı. Kuruluş, notun ülkenin uzun süreli sağlam politika oluşturma sicilini yansıttığını belirterek, Finlandiya’nın turizme olan düşük bağımlılığının, salgın sırasında daha derin bir durgunluktan kaçınmasına yardımcı olduğunu da kaydetti.

  Derecelendirme kuruluşu tarafından yapılan açıklamaya göre, Finlandiya ekonomisinin bu yıl %2,3 oranında, 2022 yılında ise %2,9 oranında genişleyeceğini tahmin edilmekte, ancak iş ve tüketici duyarlılığının yeni kısıtlamalar nedeniyle bastırılmış durumda kalması öngörülmekte ve koronavirüs salgını kısıtlamaları hafifledikçe bu yılın ikinci yarısında ekonomik aktivitenin toparlanması beklenmektedir.

  Bununla birlikte, Fitch tarafından yapılan açıklamada, düşük verimlilik artışı ve azalan çalışma yaşındaki nüfus gibi pandemi öncesi sorunlara işaret edilerek, Finlandiya ekonomisinin toparlanmasının AA dereceli emsallerinin çoğundan daha zayıf olduğu ifade edilmiştir.


  Kaynak: T.C. Ticaret Bakanlığı/Helsinki Ticaret Müşavirliği
  Yasal Uyarı: Bu içerikte yer alan bilgi, görsel, tablolar, açıklama, yorum, analiz ve bir bütün olarak içeriğin tamamı sadece genel bilgilendirme amacıyla verilmiştir. Kişi veya kuruma özel profesyonel bir bilgilendirme ve yönlendirmede bulunma amacı güdülmemiştir. Konu ile benzerlik gösterse de her işletmenin kendi özel şartları nedeniyle farklı durumları olabilir. Bu nedenle, bu yazıda belirtilen içerikte yola çıkarak işletmenizi etkileyecek herhangi bir karar alıp uygulamaya geçmeden önce, uzmanına danışmanız menfaatiniz gereğidir. Muhasebenews veya ilişkili olduğu kişi veya kurumlardan hiç biri, bu belgede yer alan bilgi, tablo, görsel, görüş ve diğer türdeki tüm içeriklerin özel veya resmi, gerçek veya tüzel kişi, kurum ve organizasyonlar tarafından kullanılması sonucunda ortaya çıkabilecek zarar veya ziyandan sorumlu değildir.


  BİR CEVAP BIRAK

  Please enter your comment!
  Please enter your name here