Ana sayfa Muhasebe Köy dernekleri kira gelirleri için gelir vergisi beyannamesi verecek mi?

Köy dernekleri kira gelirleri için gelir vergisi beyannamesi verecek mi?

369
0

Sosyal amaçlı kurulan herhangi bir ticari faaliyeti olmayan köy derneği adına kayıtlı 3 adet gayrimenkulü mesken olarak kiraya verilmiş.
2018 yılında 3 adet daireden 38.200 TL kira geliri elde edilmiş. Bu kira gelirleri için dernek adına kira gelir vergisi beyannamesi verilmesi gerekir mi?

GMSİ beyannamesini gerçek kişiler verir. Bahsettiğiniz dernek GMSİ beyannamesi vermez.
Ancak dernek iktisadi işletme kurarak sahip olunana gayrimenkullerde elde ettiği gelirler için KV mükellefiyeti tesis edecek. Kira gelirleri için % 18’li KDV uygulamak suretiyle fatura düzenleyecek, elde ettiği kira geliri ise ticari kazanç olarak kurumlar vergisine tabi tutulacaktır.

 

 

 


Kaynak: İSMMMO
Yasal Uyarı: Bu içerikte yer alan bilgi, görsel, tablolar, açıklama, yorum, analiz ve bir bütün olarak içeriğin tamamı sadece genel bilgilendirme amacıyla verilmiştir. Kişi veya kuruma özel profesyonel bir bilgilendirme ve yönlendirmede bulunma amacı güdülmemiştir. Konu ile benzerlik gösterse de her işletmenin kendi özel şartları nedeniyle farklı durumları olabilir. Bu nedenle, bu yazıda belirtilen içerikte yola çıkarak işletmenizi etkileyecek herhangi bir karar alıp uygulamaya geçmeden önce, uzmanına danışmanız menfaatiniz gereğidir. Muhasebenews veya ilişkili olduğu kişi veya kurumlardan hiç biri, bu belgede yer alan bilgi, tablo, görsel, görüş ve diğer türdeki tüm içeriklerin özel veya resmi, gerçek veya tüzel kişi, kurum ve organizasyonlar tarafından kullanılması sonucunda ortaya çıkabilecek zarar veya ziyandan sorumlu değildir.


BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here