Ana sayfa Çalışma Hayatı Kovid-19 kapsamında ücretsiz izine gönderilen personeller için nakdi ücretsiz izin desteğine başvuru...

  Kovid-19 kapsamında ücretsiz izine gönderilen personeller için nakdi ücretsiz izin desteğine başvuru yapabilir miyiz?

  17.4.2020 sonrası işe girişi olanlar NÜD’den faydalanır mı?

  43
  0

  Bir mükellefimizin işyerinde çalışan 5 kişinin hepsi Covid 19 oldu. Mükellefimiz iş yerini 15 gün kapatma kararı aldı. Bu durum da işçiler ücretsiz izne çıkarılıp nakdi ücret desteğinden yararlanılabilinir mi?

  17.04.2020 öncesi işe girişleri olan işçileriniz için NÜD başvurusunda bulunabilirsiniz.

  02.01.2016 dan beri bir müşterimizde çalışan işçi 14/09/2020 de istifa ederek işinden ayrıldı. Ancak daha sonra iş bulamayan ve müşterimizle arasındaki pürüzleri gideren bu işçiyi 21/09/2020’de tekrar aynı iş yerinde işe başlattık. Ancak işlerin kötü olmasından dolayı 01/10/2020 den itibaren kendisini Pandemi sebepli ücretsiz izne çıkardık (28 kodlu). Ancak Sgk işveren ekranına Covid izin girişi yapmaya çalıştığımız zaman ” Sigortalının 2020 10 dönemi öncesi işten çıkışı tespit edildi. Covid 19 ücretsiz izin girişi yapılamaz. Çıkış tarihi: 14/09/2020″ uyarısını vermekte ve kayıt yapmamaktadır. 

  Nasıl bir işlem yapmalıyız?

  17.4.2020 sonrası işe giriş olarak değerlendirmesinden dolayı binlerce işçinin bu haktan yararlanamadığı görülüyor.

  İşçilerin uzun süredir aynı işverenin değişik işyerlerinde kesintisiz çalıştıkları ya da tekrar işe giriş olarak çalıştıkları sistemden görülebilmesine rağmen nakdi ücret desteği alamadıkları görülmektedir. Bu çözüm bekleyen bir sorundur.


  Kaynak: İSMMMO
  Yasal Uyarı: Bu içerikte yer alan bilgi, görsel, tablolar, açıklama, yorum, analiz ve bir bütün olarak içeriğin tamamı sadece genel bilgilendirme amacıyla verilmiştir. Kişi veya kuruma özel profesyonel bir bilgilendirme ve yönlendirmede bulunma amacı güdülmemiştir. Konu ile benzerlik gösterse de her işletmenin kendi özel şartları nedeniyle farklı durumları olabilir. Bu nedenle, bu yazıda belirtilen içerikte yola çıkarak işletmenizi etkileyecek herhangi bir karar alıp uygulamaya geçmeden önce, uzmanına danışmanız menfaatiniz gereğidir. Muhasebenews veya ilişkili olduğu kişi veya kurumlardan hiç biri, bu belgede yer alan bilgi, tablo, görsel, görüş ve diğer türdeki tüm içeriklerin özel veya resmi, gerçek veya tüzel kişi, kurum ve organizasyonlar tarafından kullanılması sonucunda ortaya çıkabilecek zarar veya ziyandan sorumlu değildir.


  BİR CEVAP BIRAK

  Please enter your comment!
  Please enter your name here