Ana sayfa Vergi Koter kalemi ve koter plağının ithalatında uygulanacak KDV oranı nedir?

  Koter kalemi ve koter plağının ithalatında uygulanacak KDV oranı nedir?

  98
  0

  T.C.

  GELİR İDARESİ BAŞKANLIĞI

  İzmir Vergi Dairesi Başkanlığı

  Gelir Kanunları KDV ve ÖTV Grup Müdürlüğü

     

   

  Sayı : 21152195-130[28-2019.2140]-E.227117 12.08.2020
  Konu : Koter kalemi ve koter plağı tesliminde KDV oranı  

   

  İlgi : 25/07/2019 tarihli özelge talep formunuz.

  İlgide kayıtlı özelge talep formunda, Türk Gümrük Tarife Cetvelinin (TGTC) 9018.90.84.00.19 Gümrük Tarife İstatistik Pozisyon (GTİP) numarasında sınıflandırıldığı ve ameliyat esnasında tek kullanımlık tıbbi birer alet olduğu belirtilen “koter kalemi” ve “koter plağı” ticari isimli eşyalara uygulanması gereken katma değer vergisi (KDV) oranı hakkında görüş talep edilmektedir.

  KDV oranları, 3065 sayılı Katma Değer Vergisi Kanununun 28 inci maddesinin verdiği yetkiye dayanılarak, maddede yer alan sınırlar dahilinde, 700 sayılı Kanun Hükmünde Kararname ile değişmeden önce Bakanlar Kurulu, değişiklik sonrasında ise Cumhurbaşkanı tarafından belirlenmektedir.

  Bu kapsamda, KDV oranları, 2007/13033 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı (BKK) eki (I) sayılı listede yer alan teslim ve hizmetler için %1, (II) sayılı listede yer alan teslim ve hizmetler için %8, sözü edilen listelerde yer almayan vergiye tabi işlemler için %18 olarak belirlenmiştir.

  Söz konusu BKK eki (II) sayılı listenin B/22 nci sırasında, TGTC’nin 90.18 pozisyonunda yer alan “Tıpta, cerrahide, dişçilikte ve veterinerlikte kullanılan alet ve cihazlar (Sintigrafi cihazları, diğer elektromedikal cihazlar ve göz testine mahsus cihazlar dahil) (Aksam ve parçalar hariç)” da bu kapsamda %8 oranında KDV uygulanacak eşyalar arasında sayılmıştır.

  Buna göre, TGTC’nin 9018.90.84.00.19 GTİP numarasında sınıflandırıldığı ve ameliyat esnasında tek kullanımlık tıbbi birer alet olduğu belirtilen “koter kalemi” ve “koter plağı” ticari isimli eşyalara, aksam ve parça niteliğinde olmaması kaydıyla, %8 oranında KDV uygulanması gerekmektedir.


  Kaynak: GİB
  Yasal Uyarı: Bu içerikte yer alan bilgi, görsel, tablolar, açıklama, yorum, analiz ve bir bütün olarak içeriğin tamamı sadece genel bilgilendirme amacıyla verilmiştir. Kişi veya kuruma özel profesyonel bir bilgilendirme ve yönlendirmede bulunma amacı güdülmemiştir. Konu ile benzerlik gösterse de her işletmenin kendi özel şartları nedeniyle farklı durumları olabilir. Bu nedenle, bu yazıda belirtilen içerikte yola çıkarak işletmenizi etkileyecek herhangi bir karar alıp uygulamaya geçmeden önce, uzmanına danışmanız menfaatiniz gereğidir. Muhasebenews veya ilişkili olduğu kişi veya kurumlardan hiç biri, bu belgede yer alan bilgi, tablo, görsel, görüş ve diğer türdeki tüm içeriklerin özel veya resmi, gerçek veya tüzel kişi, kurum ve organizasyonlar tarafından kullanılması sonucunda ortaya çıkabilecek zarar veya ziyandan sorumlu değildir.


  BİR CEVAP BIRAK

  Please enter your comment!
  Please enter your name here