Ana sayfa Vergi Koruyucu aileler baktıkları çocuklar için asgari geçim indirimi alabilir mi?

Koruyucu aileler baktıkları çocuklar için asgari geçim indirimi alabilir mi?

Koruyucu aileler baktıkları çocuklar için asgari geçim indirimi alabilir mi?

186
0

Konu: Koruyucu aile olarak alınan çocuğun asgari geçim indiriminin hesabında dikkate alınıp alınmayacağı

… Koruyucu Aile Yönetmeliği” hükümlerine göre Batman Çocuk Mahkemesinin … esas sayılı koruma kararına dayanılarak koruma altına alınan …’nın “Koruyucu Aile Sözleşmesi” kapsamında kendi ikamet adresinizde 7 gün 24 saat her türlü ihtiyacını karşılamak suretiyle bakımını üstlendiğinizden bahisle; 193 sayılı Gelir Vergisi Kanununun 32 nci maddesi kapsamında korunan çocuğun asgari geçim indirimi kapsamında dikkate alınıp alınamayacağı…

…bazı mutat giderleri Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından karşılanan ve koruyucu aile olarak birlikte oturduğunuz çocuk, 193 sayılı Gelir Vergisi Kanununun “Asgari Geçim İndirimi” başlıklı 32 nci maddesinde ifade edilen “çocuk” kapsamında değerlendirilmediğinden, “Koruyucu Aile Sözleşmesi” kapsamında korunan çocuğun asgari geçim indirimi hesabınızda dikkate alınması mümkün bulunmamaktadır.

 


Kaynak: Batman Valiliği Defterdarlık Gelir Müdürlüğü 05.09.2019 – 25410040-120[2018/2]-E.11102 Sayılı Özelge
Yasal Uyarı: Bu içerikte yer alan bilgi, görsel, tablolar, açıklama, yorum, analiz ve bir bütün olarak içeriğin tamamı sadece genel bilgilendirme amacıyla verilmiştir. Kişi veya kuruma özel profesyonel bir bilgilendirme ve yönlendirmede bulunma amacı güdülmemiştir. Konu ile benzerlik gösterse de her işletmenin kendi özel şartları nedeniyle farklı durumları olabilir. Bu nedenle, bu yazıda belirtilen içerikte yola çıkarak işletmenizi etkileyecek herhangi bir karar alıp uygulamaya geçmeden önce, uzmanına danışmanız menfaatiniz gereğidir. Muhasebenews veya ilişkili olduğu kişi veya kurumlardan hiç biri, bu belgede yer alan bilgi, tablo, görsel, görüş ve diğer türdeki tüm içeriklerin özel veya resmi, gerçek veya tüzel kişi, kurum ve organizasyonlar tarafından kullanılması sonucunda ortaya çıkabilecek zarar veya ziyandan sorumlu değildir.


BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here