Ana sayfa SGK Kooperatiflerde yönetim kurulu başkanları 4a sigorta kapsamına dâhil olabilir mi?

Kooperatiflerde yönetim kurulu başkanları 4a sigorta kapsamına dâhil olabilir mi?

Kooperatiflerde yönetim kurulu başkanları 4a sigorta kapsamına dâhil olabilir mi?

457
0

Kooperatif yönetim kurulu başkanı hizmet sözleşmesi ile başkanlığı yaptığı kooperatif de ücretli olarak çalışıyor. SGK’nın 4/a sigortalılığını kabul etmesi gerekmez mi?

Kooperatif başkanları, kooperatifin yönetim ve denetim kurullarında yer alanlar bu kanuni görevleri nedeniyle huzur hakkı veya başka bir ad altında kooperatiften ücret alıyor olsalar dahi, kooperatifle aralarındaki ilişki vekalet akdine dayandığından bunlar sigortalı sayılmayacaktır.

Aynı şekilde kooperatif üyeleri de sigortalı sayılmayacaktır.

Ancak bunlardan kanuni görevleri dışında hizmet akdiyle üçüncü bir kişinin yapması gereken işi ücret karşılığı yapanlar ise sigortalı sayılacaklar ve 4/1-a (SSK) kapsamında sigortalı olarak SGK’ya bildirileceklerdir.


Kaynak: İsmmmo
Yasal Uyarı: Bu içerikte yer alan bilgi, görsel, tablolar, açıklama, yorum, analiz ve bir bütün olarak içeriğin tamamı sadece genel bilgilendirme amacıyla verilmiştir. Kişi veya kuruma özel profesyonel bir bilgilendirme ve yönlendirmede bulunma amacı güdülmemiştir. Konu ile benzerlik gösterse de her işletmenin kendi özel şartları nedeniyle farklı durumları olabilir. Bu nedenle, bu yazıda belirtilen içerikte yola çıkarak işletmenizi etkileyecek herhangi bir karar alıp uygulamaya geçmeden önce, uzmanına danışmanız menfaatiniz gereğidir. Logomuhasebe karen ltd veya ilişkili olduğu kişi veya kurumlardan hiç biri, bu belgede yer alan bilgi, tablo, görsel, görüş ve diğer türdeki tüm içeriklerin özel veya resmi, gerçek veya tüzel kişi, kurum ve organizasyonlar tarafından kullanılması sonucunda ortaya çıkabilecek zarar veya ziyandan sorumlu değildir.


BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here