Ana sayfa Vergi Kooperatifler Elde Ettiği Faiz Gelirini Ortaklarına Dağıtırsa Kurumlar Vergisine Göre Mükellef Olurlar...

  Kooperatifler Elde Ettiği Faiz Gelirini Ortaklarına Dağıtırsa Kurumlar Vergisine Göre Mükellef Olurlar Mı?

  1077
  0

  1- TASARRUFLARINI BANKALARDA DEĞERLENDİRİLEN BİR KOOPERATİFİN ELDE ETTİĞİ FAİZ GELİRLERİ ORTAKLARINA DAĞITMASI HALİNDE KURUMLAR VERGİSİ YÖNÜNDEN MÜKELLEFİYET DOĞAR MI?
  Tasarruflarını bankaya yatırarak elde ettiği faiz gelirini ortaklarına dağıtan kooperatif sermaye üzerinden kazanç dağıttığından Kurumlar Vergisi Kanununun 4’üncü maddesinin birinci fıkrasının (k) bendindeki muafiyet hükmünden yararlanamaz.

  Ancak kooperatifin söz konusu faiz gelirini ortaklarına dağıtmayarak sermayesine eklemesi durumunda kurumlar vergisi mükellefiyeti doğmayacaktır.

  2- EUROBOND FAİZ GELİRİ ELDE EDEN DAR MÜKELLEFLERİN BU GELİRLERİ NASIL VERGİLENDİRİLMELİDİR?
  Dar mükellef gerçek kişilerce Euro Bondlardan elde edilen faiz gelirleri, Türkiye’de tevkif suretiyle vergilendirilmiş kabul edildiğinden, bu kıymetlerden elde edilen faiz gelirleri tutarı ne olursa olsun beyan edilmeyeceği gibi, diğer gelirlerin beyanı halinde de beyannameye dâhil edilmeyecektir.

  Kaynak: Gelir İdaresi Başkanlığı

  Yasal Uyarı: Bu yazıdaki bilgiler sadece genel bilgilendirme amacıyla verilmiştir. Kişi veya kuruma özel profesyonel bir bilgilendirme amacı güdülmemiştir. Konu ile benzerlik gösterse de her işletmenin kendi özel şartları nedeniyle farklı durumları olabilir. Bu nedenle, bu yazıda belirtilen bilgilerden yola çıkarak işletmenizi etkileyecek herhangi bir karar alıp uygulamaya geçmeden önce, uzmanına danışmanız menfaatiniz gereğidir. Muhasebenews veya ilişkili olduğu kişi veya kurumlardan hiç biri, bu belgede yer alan bilgilerin özel veya resmi, gerçek veya tüzel kişi, kurum ve organizasyonlar tarafından kullanılması sonucunda ortaya çıkabilecek zarar veya ziyandan sorumlu değildir.

  BİR CEVAP BIRAK

  Please enter your comment!
  Please enter your name here