Ana sayfa Vergi Kooperatifler çiftçiden aldıkları zirai ürünler için gelir vergisi stopajı hesaplamalı mıdır?

    Kooperatifler çiftçiden aldıkları zirai ürünler için gelir vergisi stopajı hesaplamalı mıdır?

    Ticaret borsalarında tescil ettirilerek satın alınan zirai mahsuller için % 2 Ticaret borsasında tescil yapılmadan alınan zirai ürünler için % 4 GV stopajı yapılır.

    106
    0
    Üreticiden direk ürün alarak tüketiciye satan bir kooperatifiz. 
    1) Çiftçiden aldığımız zirai mahsullerde (gıda ürünlerinin tamamında) stopaj oranı olarak %4 mü uygulayacağız?
    2) Mükellef olmayan gerçek kişi üreticilerde örneğin takı ürünleri, süs sabunları, konserve vb (devamlı ve ticari maksatla üretilmeyen ürünler) burada stopaj oranı ne olmalıdır? 
    3) Ürünleri vergi mükellefinden aldığımızda ödediğimiz KDV’yi indirim konusu yapabiliyoruz?
    • Ticaret borsalarında tescil ettirilerek satın alınan zirai mahsuller için % 2 Ticaret borsasında tescil yapılmadan alınan zirai ürünler için % 4 GV stopajı yapılır.
    • GVK 9/6 -8 maddesine tabi olanlardan alınan ürünler için % 2 oranında GV stopajı yapılır.
    • Stopajlar indirilmez muhtasar beyanname ile beyan edilir ve ile ödenir.

    Yukarıdaki Konular için GVK 9/6-8, GVK 94/11-c ve 94/13-a maddelerini inceleyiniz.


    Kaynak: İSMMMO
    Yasal Uyarı: Bu içerikte yer alan bilgi, görsel, tablolar, açıklama, yorum, analiz ve bir bütün olarak içeriğin tamamı sadece genel bilgilendirme amacıyla verilmiştir. Kişi veya kuruma özel profesyonel bir bilgilendirme ve yönlendirmede bulunma amacı güdülmemiştir. Konu ile benzerlik gösterse de her işletmenin kendi özel şartları nedeniyle farklı durumları olabilir. Bu nedenle, bu yazıda belirtilen içerikte yola çıkarak işletmenizi etkileyecek herhangi bir karar alıp uygulamaya geçmeden önce, uzmanına danışmanız menfaatiniz gereğidir. Muhasebenews veya ilişkili olduğu kişi veya kurumlardan hiç biri, bu belgede yer alan bilgi, tablo, görsel, görüş ve diğer türdeki tüm içeriklerin özel veya resmi, gerçek veya tüzel kişi, kurum ve organizasyonlar tarafından kullanılması sonucunda ortaya çıkabilecek zarar veya ziyandan sorumlu değildir.


    BİR CEVAP BIRAK

    Please enter your comment!
    Please enter your name here